Blastokist Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Blastokist

  Blastokist, Kadın yumurtası ve erkek sperminin döllenmesi sonucu oluşan döllenmiş yumurta yani zigot, döllendikten sonra bölünmeye devam ederek çoğalır ve gelişir. Bu durum doğal yolla sağlanan gebeliklerde ve tüp bebek tedavisiyle oluşan gebelikler aynı şekilde olur. Yumurta döllendikten sonra bölünür ve 2 hücreli, 4 hücreli ve 8 hücreli grup haline gelir. Döllenmenin ikinci ve üçüncü günü 4-8 hücreli olur ve içerisinde boşluk olmaz, hücre yumağı şeklinde olur. Döllenme gerçekleştikten sonraki 5. gün içerisinde boşluk olur ve çevresi hücrelerle sarılı olur. Yumurtanın bu haline blastokist denir. Doğal yollarla sağlanan gebeliklerde, blstokist, embriyonun rahim duvarına tutulmadan aldığı görünümdür. Blastokistin çevresini örten hücreler trofoblast hücreler olarak tanımlanır. İçerisinde bulunan hücrelere ise embriyoblast hücreler denir. İç kısmında yer alan boşluk ise blastosel olarak adlandırılır. Bu hücreler gelecek dönemlerde bebeği oluşturan hücrelerdir. Trofoblast ise bebeğin eşini yani plasentayı oluşturan hücrelerdir.

  Blastokist transferi nasıl yapılır?
  Tüp bebek tedavisinde döllenen hücreler kontrol edilerek, en sağlıklı ve kaliteli olanı seçilir. Seçilen kaliteli embriyo 5. gün anne rahmine transfer edilir. Daha önceki yıllarda bu transfer 5. günden önce gerçekleştirilmekteydi. Çünkü önceki yıllarda laboratuvar ortamları günümüzdeki kadar gelişmiş ve teknolojik imkanlara sahip değildi Günümüz teknolojisi sayesinde embriyoların incelendiği kültür ortamları daha gelişmiş olduğu için 5. güne kadar bekletilebilmektedir. Blastokistler tıpkı embriyolarda olduğu gibi dondurularak saklanabilmektedir.
  Blastokist transferi için uygun hastalar kimlerdir?
  Çoğul gebelik tercih etmeyen ve daha evvel kaliteli ve sağlıklı embriyo transferine rağmen gebelik sağlanamayan anne adayları için uygun bir tedavi şeklidir.
  Blastokistin kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?
  • Blastokist kalitesi için bazı değerlerin ölçülmesi gerekir.
  • Hücre sayısı
  • Embriyo büyüklüğü
  • Döllenmiş hücredeki yani embriyodaki bölünme hızı
  • Bu hücreler arasındaki atıklar göz önünde bulundurularak blastokist kalitesi ölçülebilir.
  Bu özelliklere bakarak kaliteli ve sağlıklı blastokist seçilir. Bu sayede en kaliteli ve sağlıklı blastokist elde edilerek gebelik şansı arttırılabilir.
  Blastokist transferinin avantajları nelerdir?
  Blstokist transferinde 5. güne kadar bekletilen ve gözetim altında tutulan embriyoların en iyisi ve kaliteli seçilebilir. Bu sayede en iyi ve tek embriyo anne rahmine yerleştirilir. 5. güne kadar bekletilen blastokistin en büyüğü ve sağlıklısı seçilerek transfer edildiği için anne rahmine daha kolay ve çabuk tutunur. Tek bir embriyo transferiyle anne adayında ikiz ya da çoğul gebelik oluşma ihtimali minimuma indirilir. Bu nedenle blastokist transferi oldukça avantajlıdır. Diğer bir avantajı ise, OHSS riski olan hastalar için tercih edilebilmesidir. Gebelik sağlama olasılığı da oldukça yüksek olan bir tedavi şeklidir.
  Blastokist transferi, çok sayıda yumurta elde edilebilen anne adayları için ve uygulanan tüp bebek tedavilerine rağmen gebelik sağlanamayan anne adayları içinde uygun bir tedavi şeklidir. Yumurta elde edilebilen ancak adaylarda elde edilen yumurtaların %40'ı blastokist evresine kadar gelişmeyebilir. Bu durum blastokist transferinde dezavantaj olarak kabul edilir.
  Blastokist transferinden sonra gebelik testi ne zaman yapılır?
  Blastokist transferinden sonra gebelik testi transferden sonraki 12. gün yapılır. Transfer sonrasında gebelik haftasını hesaplamak için transferin gerçekleştiği haftadan itibaren sayılmaya başlanır. Gelinen haftaya 15 gün daha eklenir ve gebelik haftası hesaplanır.