Blastula Nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Blastula

  Blastula, Embriyo yani döllenmiş yumurtanın bölünerek hücreler oluşturduğu ortası sıvı ile kaplı hücresel yapıya denir. Blastula, tek katlı hücre yapısından oluşan küresel yapı olarak da bilinir. Oluşum sırasında moruladan sonra gerçekleşir ve sillerle kaplıdır. Diğer bir adı da tomurcuktur.

  Hayvanlarda gelişme evresinde döllenme işleminden sonra zigotun hızlı bölünmesine segmentasyon denir. Bu durum zigot bölünmeleri ile devam ederek böldüğü hücrelere de blastomer denir. Embriyodaki hücresel bölünme ile hücre sayısı artar ama herhangi bir büyüme gerçekleşmez. Herhangi bir ağırlık artışı olmaz. Hücrelerin yığılarak oluşturdukları evreye marula evresi denir. Bu evreden sonra bölünmeler devam ederek içeride bulunan hücreler dışa doğru göçerler. Ortasında boşluk olan, çevresinde ise hücre sıraları olan ikinci evreye de blastula evresi denir.

  Blastulayı
  oluşturan bütün hücrelerin adına blastomer denildiğini belirtmiştik ve içerisinde tam ortada sıvı ile dolu boşluğa da blastosöl denir.

  İnsanlarda gelişimin evreleri;
  -Segmentasyon ve morula,
  -Blastula,
  -Gastrula,
  -Farklılaşma ve organogenez olarak dört evrede gerçekleşir.

  Blastula evresi, insanlarda hücreler merkezden çevreye doğru göç eder. İçi sıvı dolu olan yapı küre şeklini alır. Oluşan son haline de blastula denir. Hayvanlarda blastula gelişiminin aksine insanlarda hücreler büyüyerek bölündüğünde embriyonun ağırlığı artmaya başlar.