Böbrek taşı neden oluşur? korumak için neler yapılmalıdır?

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Ceren tarafından 4 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Böbrek taşı neden oluşur? korumak için neler yapılmalıdır?


  Böbrek taşı oluğumu vücut yapısına bağlı bir rahatsızlıktır. Ama tabi ki düzensiz ve bilinçsiz beslenme taş oluşumuna neden olacaktır. Bunların en başından iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin üzerinde kalan tortuların böbrekte kristal halini almasıdır.

  Böbrek Taşı idrar yollarından sık enfeksiyonu olan hastalarda sık görülür. idrar yollarında olan bozukluk taş oluşumunu tetikler veya taşların böbrekte kalmasına olacak sağlar. Aşırı bir şekilde spor ve egzersiz de taş oluşumunu tetikler. Kısaca terleme yüzdesi yüksek işler de bulunanlar idrarlarından çıkması gereken sıvıyı ter yolu ile attıkları için böbrekte idrarın tabaka olarak geçmesine neden olacaktır.

  Böbrek taşı olana kimselerin de genelde az sıvı tükettiği görülene bir durumdur. Bazı insan vücudu taşı kendi atar ama bazıları atamaz veya atmaya çalışırken yolda idrar yolunu tıkar ise, oldukça yüksek bir ağrıya neden olur. Ayrıca ailesinden taş problemleri olan bir hastada da taş olma ihtimali vardır.

  Böbrek taşından nasıl korunulur
  aşırı hareketsizlik yani spor yapılmaması aşırı tuzlu şekerli ve dengesiz beslenme sonucunda böbreklerde derişimin artmasıyla birlikte kişide taş oluşumu gözlenir. Çok sancılı ağrılı olan bu hastalık da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlileri yeşil yapraklı kum içeren çiğ sebzeleri mutlaka iyi yıkanarak tüketilmeli günde mutlakla 2- 25 litre su içilmesine özen gösterilmeli hayvansal gıdalar aşırı tüketilmemeli ve düzenli spor yapılmalıdır. Böbrekte taş oluşumu gözlenen kişiler de ilaçla takviye almalıdırlar. Çünkü bu tür ilaçlar taş oluşumunu yavaşlatır ve taşın idrarla birlikte mesaneden kolay atılmasını sağlar.