Böbrek Taşı Yapan Hormon Hastalıkları

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hormonlar, bedenimizdeki kimyasal olayları yöneten veya tetikleyen moleküller olarak bilinir. Bu moleküller; büyüme, üreme ve bedenin düzenli çalışması gibi pek çok hayati olayı kontrol eder. Hormon salgılanmasında meydana gelen herhangi bir aksama vücudumuzdaki dengeyi değiştirir ve çeşitli sağlık sorunları meydana getirir. Bu sorunlardan biri de böbreklerde taş oluşmasıdır. Böbrek taşı rahatsızlıklarında paratiroid, kortizol, TSH hormonları; kanda ve idrarda kalsiyum, ürik asit ölçümleri yapılmalıdır.

  Paratiroid bezinden salgılanan parathormonunun yüksek olması böbreklerde taş oluşmasının önemli nedenidir. Böbrek taşı olan hastaların % 20-25’inde yüksek parathormonu değerleri gözlenir. Parathormonu kanda kalsiyum oranını arttırır. Bu durumda idrarla kalsiyum atılımı ve böbrek taşı gelişme riski artar. Parathormonu fazla olan hastalarda yorgunluk, eklem ağrıları, hâlsizlik, iştah kaybı, hafif depresyon, konsantre olamama gibi durumlar görülebilir.

  Böbrek taşı oluşumuna neden olan hormonlardan biri de kanda yüksek oranda bulunan kortizol hormonudur. Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışarak fazla kortizol hormonu üretmesine ''Cushing sendromu'' adı verilir. Fazla kortizol kemiklerde daha çok protein yıkımına ve kana kalsiyum geçişine neden olur. Bu durum böbrek taşlarının oluşma riskini arttırır. Cushing sendromu her yaşta görülse de en sık 20-40 yaş arasında karşımıza çıkar. Adrenal bezin aşırı kortizol ürettiği durumlarda hastaların yaklaşık % 70’inde hipofiz bezinden aşırı ACTH salgılandığı, % 20'sinde ise adrenal bezde tümör bulunduğu saptanmıştır.

  Böbrek taşlarının oluşmasında hormonların etkisinden başka kandaki kalsiyum ve ürik asit miktarı da etkilidir. Günlük kalsiyum alınımının 2000 mg'dan fazla olduğu durumlarda idrarla kalsiyum atılımı ve böbrek taşı gelişme riski artar. Özellikle çok fazla kırmızı et tüketenlerde, alkol ve bira içenlerde kanda ürik asit seviyesi yüksek olacağı için böbrek taşı oluşma riski vardır.
  Prof. Dr. Metin Özata​