Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Yavuz tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Kısa

  Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Araştırma

  Böbreklerimiz bedenimizde sindirim sistemi hiyerarşisinde çok önemli bir konuma sahiptir. Vücudun bir anlamda termostat görevini yürütmektedir. Bilindiği gibi vücudumuzun dörtte üçünü sıvı organizmalar oluşturmaktadır. Bu sebeple su ve sıvı tüketimi çok önemlidir. Sağlıklı bir insanın günde en az 2 lt su teketmesi gerekmektedir. Ayrıca vücudun sıvı miktarı kan dolaşımınıda kolaylaştırmaktadır. Aşırı sıaklarda ve ishal gibi durumlarda sıvı tüketimini daha fazla artırmalıyız.

  Böbreklerimizin sağlığı için dikkat etmemiz gereken husular ise, kuru üzüm, muz, portakal gibi yiyeceklerde bulunan potasyum tuzunun vücutta birikmesi halinde de kas güçsüzlüğü, felç, hatta kalp durması bile yaşanabilir. Hastaların özellikle potasyum yükselmesine dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerin yetersiz çalışması halinde Kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemik direncinin azalması, kemiklerde eğrilme, kırıklar oluşabilir.
  [​IMG]
  Uygun tedavi ile böbreği hiç çalışmayan hastalar bile çok rahat ve uzun yaşayabilir. Bu durumda doğru tedavinin ve hasta uyumunun önemi büyüktür. Kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenlerinden ikisi, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur. Bu rahatsızlıkların göz ardı edilmemesi, böbrek yetmezliğine neden olmadan tedavi edilmesi gereklidir. Diyaliz hastalarının, 2 diyaliz arasında 2.5 kilodan fazla almaması da gerekir. Diyalize girerken çok su içen hastalarda tansiyon düşmesi yaşanır ve kas kasılmalarına rastlanır. Hastalar, hemodiyaliz sırasında beslenme lerine dikkat etmelidirler.

  Böbrek hastalıklarına iyi gelen şifalı bitkiler şunlardır;

  Adaçayı: bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.

  Anason tohumları: toz haline getirilip, üzüm şırasına karıştırılarak içildiğinde, böbrek taşlarını düşürür.

  Armut: böbrekleri çalıştırır.

  Arpanın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı: böbrek ve safra kesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına karşı faydalıdır.

  Aşk otu tohumları: 1 bardak sirke içine konulup 2 saat bekletilerek içilirse; böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürür.

  Ayrık otu (50 gram) kökünün 1 litre suda kaynatılması sonucu elde edilen ilaç: böbrek taşlarını ve idrar yollarındaki kumu düşürür.

  Andız otu üzüm şırasının içinde 1 ay bekletilip içilirse: böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarının oluşumunu önler.
   
 2. sparrow

  sparrow

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  36
  Cevap: Böbreklerimizin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  ayrıca tuzdan ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor...avrupada lokanta ve restorantlarda masaya tuzluk koymak yasak belediye görürse ceza kesiyor. Türkiye de de benzer uygulamalar başlatıldı.