Boğaz Dokuz Boğumdur İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Boğaz Dokuz Boğumdur Kompozisyon

  Akıllı, olgun ve tecrübeli insan, sözünü bilerek, düşünerek, tartıp biçerek söyleyen insandır. Düşünmeden, rastgele, ağzına geleni söyleyivermek ancak cahil insanların harcıdır. Bu tutum, çok kere söyleyeni çok kötü durumlara düşürdüğü gibi toplum içinde huzursuzluk, geçimsizlik, münakaşa gibi tatsız olaylara sebep olur. Bunun neticesinde kin, nifak, fesad tohumları boy atmaya başlar. Sözün bu olağanüstü gücünü Yunus Emre bakınız şu mısralarda ne güzel anlatır;

  «Söz ola kese savaşı. Söz ola kestire başı» Düşünmeden, rastgele konuşma huyunda olan insanın kendi kendisine de saygısı yoktur. Kimse tarafından sevilmemeyi, itibar görmemeyi, hatta hakaretlerle karşılaşmayı göze almıştır. Atalarımız; «istediğini söyleyen ister mediğini işitir.» derken bunu kasteder.

  O halde, kendimize ve çevremize saygımız varsa, toplum huzur ve barışına katkıda bulunmak istiyorsak sözlerimizi nereye varacağını bilmeden, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden söylememeye dikkat edeceğiz. Hz. Muhammed’in: «Belâ, insanın sözü üzerine gelir.» sözünü unutmayacağız.