Boşaltım Nasıl Olur Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 6 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Boşaltım Nasıl Olur

  Vücudumuzdaki kan, böbreklerimizde süzülerek zararlı maddeler burada ayrılır. Vücudumuzdan atılması gereken zararlı maddeler ve fazla su idrara dönüşür. Böbreklerde kanalıyla oluşturulan idrar, daha sonra idrar borusundan geçerek idrar kesesine gelir ve burada depolanır. Sonra da idrar kanalı ile dışarı atılır.
  Yetişkin bir insanın idrar kesesi yaklaşık 600 mL idrar depolayabilir. Çocuklarda bu miktar daha azdır, idrar kesesinin dörtte biri (1/4) dolduğunda tuvalete gitme ihtiyacı duyarız.

  Sadece boşaltımda görevli yapı ve organlar ile mi vücudumuzda oluşan atık maddeleri dışarı atarız? Vücudumuzda oluşan atık maddeleri atmamıza yarayan başka yapı ve organlarımız var mı? Düşünelim ve arkadaşlarımızla tartışalım.

  Boşaltımda en önemli görev böbreklerimize düşmektedir. Böbreklerle birlikte sindirim kanalı, akciğer ile deri de atık maddelerin atılmasını sağlayan diğer yapı ve organlardır. Egzersiz yaptığımızda derimizden atık maddeleri terleyerek atarız.

  Vücudumuzun sağlıklı yaşaması için böbreklerimizin büyük önemi vardır. Böbrekler kanalı ile atık maddeler vücudumuzdan atılmazsa vücudumuzun işleyişi bozulur. Bunun için böbrek sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Boşaltım yapı ve organlarımızın sağlığını korumak için kızartılmış, acılı, baharatlı, aşırı tuzlu besinler tüketmemeliyiz. Bol su içmeliyiz, üşütüp hastalanmamaya dikkat etmeliyiz. Alkol ve sigara kullanmamalıyız.