Buhar Makinesini Kim İcat Etti?

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Buhar Makinesini Kim Buldu?

  Buharın bir güç kaynağı olarak kullanılmasının tarihi Milattan Sonra birinci yüzyılda yaşamış olan Eski Yunanlı mühendis İskenderiyeli Heron'a kadar uzanır. Heron içi su dolu metal bir küreden oluşan bir oyuncak icat etmişti. Küre ateşte ısıtılıyordu. İçerisindeki su buharlaşınca, kürenin iki karşı noktasındaki deliklerden buhar fışkırmaya başlıyordu. Küre, bu buhar fışkırmasının yarattığı kuvvetle dönüyordu.

  Buhar Makinasını Kim İcat Etmiştir ?

  18. yüzyılda, makineleri çalıştırmak amacıyla dev buhar makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu devasa buhar makinelerinden ilkini, İngiliz bir mühendis olan Thomas Savery (1650 - 1715) 1698'de yaptı. Kazandan gelen buhar silindirin içine girerek, buharın basıncı ile silindirin içindeki piston dışarıya doğru itiliyordu. Ayrıca silindire soğuk su püskürtülerek buhar yoğuşturulup, buhar basıncının yok olması ile de piston geriye geliyordu. Savery'nin bu makinesi, su baskınına uğrayan madenlerdeki suyu boşaltmak amacıyla kullanılıyordu.

  Daha sonra, Thomas Newcomen (1663 - 1729) adlı başka bir ingiliz, Savery'nin sık sık bozulan makinesini geliştirdi. Newcomen'in makinesinde piston, bir ucundan ahşap bir kirişe bağlanmıştı. Kirişin öbür tarafınaysa pompalama mekanizması bağlıydı.

  1777'de James Watt (1736 - 1819) adlı bir mühendis, silindirden gelen buharın soğutulduğu yoğuşturucu bölümünü ayırdı. Böylece makine sürekli sıcak tutularak, soğuyup ısınma sırasındaki enerji kaybı azaltılıyor, yakıttan ve zamandan tasarruf ediliyordu.

  Watt'ın makinesi İngiliz tekstil fabrikalarının başlıca güç kaynağıydı. Heron aslında bu icadını yalnızca akıllı bir oyuncak olarak düşünmüştü.