Bunalıma Girenlerin Belirtileri

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bunalım Belirtisi

  Bunalımın en önemli belirtisi, hüzünden ve bunalımlı hallerden çıkamamaktır.
  Herkes hayatında bir dönem bunalım deneyimi yaşar.Aslında bunalım çok yaygın bir ruhsal sağlık sorunudur. Önemli bir toplumsal ve kişisel sorundur.

  Bunalımda olduğunuz zaman yorgun, cesaretsiz, üzgün, ümitsiz hissedersiniz, sanki zamanda asılı kalmışsınızdır. Hüzün duygusal acı, kayıtsızlık ve uyku ve yemek sorunları yaşabilirsiniz.

  Klinik bunalımın iki temel sınıflandırması vardır: biyolojik (kökenleri vücut kimyasındadır ve ilaç tedavisi gerektirebilir) ve psikolojik (duygusal etmenlere dayanır). Bu bölümde belirteceğimiz üzere belirtiler biraz farklıdır. Her iki durumda da bunalım ciddi bir duygusal bozukluktur.

  Bunalım söz konusu olduğunda, intihar düşünceleri ve hatta girişimlerine sıkça rastlanır. Duygusal ve davranışsal değişiklikler genelde bunalımlı insanın kendisi hakkındaki yetersiz, değersiz olduğu, dünyanın tehlikeli olduğu ve bu yüzden hayatın umutsuz olduğu düşüncelerini tetikler. Bu düşünce kalıbı, kimi çok ciddi bunalımlı insanların intiharı düşünmesine sebep olur.

  BUNALIM BELİRTİLERİ

  [​IMG]

  Bunalımla beraber ortaya çıkan hisler sizin ihtiyacınız olan yardımı aramanızı engelleyebilir. Utanabilir, reddedileceğinizden korkabilirsiniz. Bunalım bir süre devam edince, başkalarının bunalımda olduğunuzu anlamasından utanabilir, kaygılanabilirsiniz. Bu maalesef iyileşmek için gerekli olan eylemleri geciktirir.

  Bunalımın en yaygın belirtisi, hüzünden ve bunalımlı hallerden çıkamamaktır. Üzgün hissederseniz, ağlarsınız veya alamaktan acizsinizdir. Şöyle düşünüyor olabilirsiniz, ''Üzgünüm ve sürekli ağlamaklı hissediyorum.''

  Bunalım; eylemleri, hisleri, düşünceleri ve vücut süreçleri ile ilgili birkaç belirtiye sahiptir. Bedensel belirtiler biyolojik bunalım ile ilgilidir: cevap vermede yavaşlık, iştahsızlık, kilo kaybı, uyku sorunları, olağan faaliyetlere (cinsellik dahil) olan ilginin, keyfin kaybı.

  Psikolojik bunalımda görülen belirtiler şöyledir: hüzün hissi, kendine güvensizlik, kendini değersiz görme, olumsuz düşünme, bilişsel bozulmalar, olumsuz olan odaklanma ve algılma, kararsızlık, intihar düşünceleri. Üzüntü, kayıtsızlık, kaygı ve ara ara suçluluk hissetmek de yaygındır. Düşünme süreci kendini, dünyayı ve diğer insanları olumsuz görme şeklinde gelişir.

  Ayrıca konsantrasyon bozukluğu ya da zayıf yakın hafıza (unutkanlık), kuruntu, aşırı alkol kullanma, aşırı duygusal hassaslık ve ani ruh hali değişimleri..

  İki türün belirtilerinin listesi uzun; fakat bu belirtilerden üç veya daha fazlasını tecrübe ediyorsanız ya da intihar planları yapıyorsanız, hemen bunalım konusunda uzman bir psikoloğa başvurmanız gerekir.
  Webokur.net​