Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Burkulma günlük hayatta sık rastlanan kazalardandır. Özellikle ayak bileklerimiz sık burkulur. Spor yaparken, oyun oynarken veya yürürken insanlar ayaklarını burkabilirler. Bu bazen çok hafif olur bazen de çok acır. Böyle durumlarda yapmamız gereken çok basittir.Öncelikle burkulan yerimizi hareket ettirmememiz gerekir. Bunun için yakınımızda bulunanlardan yardım isteyebiliriz. Etrafımızda kimse yoksa ise olduğumuz yerde dinlenmemiz gerekir.
  Özellikle ayak burkulmalarında ayağımızı yükseğe doğru kaldırmamız gerekir. Bu, kanepe ya da yatağa uzanarak ayağımızın altına yastık koyma şeklinde yapılabilir. Bu şekilde bacaklarımızdaki kan dolaşımını hızlandırırız. Bunları yaptıktan hemen sonra burkulan bölgeye soğuk uygulamamız gerekmektedir. Burkulan bölge morarır ve şişmeye başlar. Bunun önlenmesi için o bölgeye buz uygulamak gerekir. Buz torbası varsa onunla yoksa sağlam ve temiz bir poşete buz koyup burkulan yerin üzerine koymalıyız. Bunu belli aralıklarla tekrarlamalıyız.
  Burkulan yere hemen buz uygulamazsak ve olayın üzerinden birkaç saat geçerse soğuk uygulamanın yararı yoktur. Böyle durumlarda sıcak uygulama yapılır. Sıcak uygulama yapmak için, derin bir leğene veya kovaya ılık - sıcak arası su koyulup burktuğumuz yeri, bu kovanın içinde 15 dakika bekletiriz. Böylece morarma ve şişlik azalır. Bunu da burkulan yer iyileşene kadar her gün yapmak gerekir. Kova yoksa bir havluyu sıcak suyla ıslatırız. Sonra havluyu iyice sıkıp burkulan yere sarabiliriz.
   
  Son düzenleme: 6 Mart 2014