Bursa'nın kültürel özellikleri nelerdir kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 5 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Bursa'nın kültürel özellikleri nelerdir,


  NE YENİR

  Bursa'ya gelindiği zaman mutlaka İskender Kebabı,İnegöl Köftesi ve Kemal Paşa Tatlısı yenmeli. Bunlar dışında Bursa'yla özdeşleşmiş olan Kestane Şekeri unutulmamalıdır.

  NE ALINIR?

  Tüm dünyaya ün salmış olan Bursa İpekli dokumalarından ve Bursa'nın meşhur havlusu alınmalıdır.

  YAPMADAN DÖNME

  Cumalıkızık'ı görmeden
  Uludağ'da kayak yapmadan
  Külliyeleri ziyaret etmeden
  Kaplıcalara uğramadan
  İskender kebabı Kemalpaşa tatlısı ve kestane şekeri yemeden
  Bursa ipeği satın almadan
  Dönmeyin.

  TARİHÇE

  Bursa bölgesinin tarihi M.Ö. 5000-3500 yıllarını ihtiva eden kalkolitik döneme uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda bu döneme ilişkin bazı kalıntılar elde edilmiştir.

  Daha sonra Frig Roma Bizans dönemlerini yaşayan şehir Selçukluların ve Osmanlıların egemenliğine girmiştir.

  29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte Bursa şehri kültür sanayi ve ziraat merkezi olarak gelişmesini sürdüren bir il olmuştur.

  COĞRAFYA

  Marmara Denizi'nin güney doğusunda yer alan Bursa'nın Marmara Denizi'ndeki kıyılarının uzunluğu 135 kilometredir. İlin en önemli yükseltisi aynı zamanda kayak merkezi ve milli park da olan Uludağ'dır. Belli başlı göller ise İznik Gölü ve Uluabat Gölü'dür.

  Bursa genellikle ılıman bir iklime sahip olmakla beraber bölgelere göre iklim farklılıkları gösterir. Güneyde Uludağ'ın sert iklimi ve bol yağışlarına karşılık kuzeyde Marmara'nın yumuşak iklimi hüküm sürmektedir. İlde kışlar genel olarak çok yağışlı yazlar ise kuraklığa sebep olmayacak derecede yağışlı geçer.

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü :11.043 km²

  Nüfus : 1.603.137 (1990)

  İl Trafik No :16

  Bursa M.Ö. yıllardan bu yana bir çok medeniyete ve onların dinlerine beşiklik etmiş ender illerin başında gelir. İlde Müslümanlık Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait bir çok eser hala ayaktadır ve koruma altındadır. Özellikle M.S. 324 yıllarında başlayan 1563 yılına kadar 17 kez toplanmış olan ve Hıristiyanlık dini için çok önemli olan konsül toplantılarından 8 tanesi ülkemizde gerçekleştirilmiş olup bunlardan 1. ve 7. si İznik'te yapılmıştır. İznik Hıristiyan dinince ülkemizdeki 8 kutsal hac merkezinden biri ve en önemlisidir.

  Tarihi miras
  1326 yılında Bizanslılardan alınıp ilk başkent olması dolayısıyla Osmanlı izlerinin en yoğun görüldüğü yörelerden biri Bursa. Doğal zenginlikleri, yeşil dokusu, şifalı suları, yaz ve kış turizmine olanak veren yapısının yanı sıra, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin mekansal ve mimari özelliklerini de günümüze kadar taşıyan Bursa, benzerlerine az rastlanır bir kültür ve tarih mirasına sahip. 27 arkeolojik, 1 doğal, 3 kentsel Sit alanına, 2042 adet korunması gereken anıtsal yapıya sahip kent yeşil dokusu, pınar suları ve şifalı kaplıcaları ile Yeşil Bursa olarak da tanınıyor.