Burun Kanaması Nedeni?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Mira tarafından 1 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Burun Kanaması Nedeni nedir?

  Burun kanaması genellikle iki şekilde görülmektedir.Birincisi gençlerde ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar olarak görülmektedir.İkincisi ise daha ileri yaştaki hastalarda görülen kanamalar olarak görülmektedir.

  Burun kanamaları önemsenmesi gereken bir hastalık olduğunun bilinmeis gerekmektedir.Burun kanaması olayının nedeni mutlaka araştırılmalı ve varsa altta yatabilecek daha ciddi hastalıklar ortaya çıkartılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Buruna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına neden olabilir. Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir. Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ayrıca ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabildiği unutulmamalıdır.