Buzdolabı kokusunu gidermek için neler yapılır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Buzdolabı kokusunu gidermek için yapılması gerekenler

  Buzdolabını açtığınızda karşılaştığınız kötü kokular elbette canınızı sıkıyordur. Unuttuğunuz yemekler, unuttuğunuz ve artık çürümeye başlayan sebze ve meyveler gibi birçok etken buzdolabında rahatsız edici bir koku oluşmasına neden olur. Şimdi bu kokuları nasıl gidereceğinizde bahsedeceğim. Öncelikle işe dolabı temizleyerek başlayalım.
  Temizleme işlemine başlamadan önce dolabın fişini çekin. Sonra buzdolabını tamamen boşaltın. eğer bozulacak ürünler varsa bunları buz dolu bir kabın içine alın.
  Daha sonra bir leğenin içerisine ılık su koyun ve içine yarım fincan soda ekledikten sonra karıştırın. Dolabın çıkarılabilir bütün parçalarını çıkarın ve hazırladığınız bu karışım ile silin.
  Buzdolabının içini ise karbonat ve su karışımı ile yumuşak bir bez yardımıyla silin.

  Dolabı temizlediniz. Şimdi de kötü kokuları nasıl gidereceğinizden ve bu kokuların oluşmasını nasıl önleyeceğinizden bahsedelim.
  İçine kabartma tozu serpilmiş olan tepsileri buzdolabının raflarına koyun ve dolabın kapağını kapatın. Koku gidene kadar bekleyin. Ayrıca günlük kokulardan kurtulmak için de buzdolabının bir gözüne bir kap içerisinde karbonat koyabilirsiniz.
  Yulaf da kokuları emer. Açık bir kabın içerisine yulaf koyun ve dolabın içine koyun.
  Beyaz sirke de koku giderici bir diğer maddedir. Bir kabın içerisinde su ve sirkeyi karıştırarak buzdolabına koyabilirsiniz.
  Buzdolabı kokularının giderilmesinde bir diğer yardımcı kahve telvesidir. Kahve telvesini bir kabın içine koyarak buzdolabına koyabilirsiniz.
  Kedi mumu da koku gidericidir.