Cadde yaya geçidi okul geçidi trafik polisi ışıklı trafik işaret cihazı yaya kaldırımı ile hikaye

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  cadde yaya geçidi okul geçidi trafik polisi ışıklı trafik işaret cihazı yaya kaldırımı kelimeleri ile hikaye

  Bu kelimelerle ilgili hikaye örneklerini aşağıda okuyabilirsiniz.


  BİLGİLİ YOLCULUK

  Bir tanıdığımıza gidecektik. Annem yaya olarak yolculuk edeceğimizi söyledi. Hazırlanıp yola çıktık. Yürümeye başladık.

  Taşıtlar hızlıca geçiyordu. Bir anda hepsi durdu. Biraz daha dikkatli bakınca ışıklı trafik cihazının araçlara kırmızı yandığını gördüm. Yaya geçidini kullanarak rahatça karşıdan karşıya geçtik. Yaya kaldırımını kullanarak iki sokak bir cadde geçtik. Yaya kaldırımı yoldan biraz yüksekçe, yayaların yürümesi için yapılmış yerlermiş. Cadde, kenarlarında binalar olan işlek ve büyük yollara cadde, sokak da caddenin küçüğüne deniyormuş.

  Bu cadde ve sokakları geçerken bir çok trafik işaret levhası gördüm. Bunlardan biri okul geçidi levhasıydı. Burada yolu trafik polisi yönetiyordu. Demek ki okul geçidi levhasının olduğu yerlerde araçlar dikkatli olmalılar.
  Bu arada arabaların giremediği bir yere geldik. Böyle yerlere mecburi yaya yolu deniyormuş.

  Biraz daha yürüdükten sonra annem yakınımızın evine geldiğimizi söyledi. Yaptığım bu kısa yolculuktan bir çok şey öğrenmiştim.


  TRAFİK KURALLARININ ÖNEMİ

  Arabayla yolculuk yapıyorduk. Ben babama trafik kurallarının önemini sordum. Tam o sırada karşımızda bir kaza oldu. Babam, hemen yardıma gitti. Geri geldiğinde de gördüklerini bize anlatmaya başladı.

  -Kaza yapan arabaların ikisinde de tek bir kişi (yani sürücü) vardı. Kaza yapanlardan sadece biri emniyet kemeri takmıştı. Biz baktığımızda kemer takan sürücü hala olayın şokunu atlatamamıştı ancak emniyet kemeri takılı olduğu için kazadan burnu bile kanamadan kurtuldu.

  -Peki, o ambulans kimin için geldi?
  -Bekle daha anlatmam bitmedi. O ambulans da yaralanan diğer sürücü için gelmişti. Emniyet kemeri takmayan bu sürücü başını direksiyona çarpmış ve ağır yaralanmıştı.
  Annem sordu:
  -Peki kazanın nasıl olduğu ile ilgili bir bilgin var mı?
  -Duyduklarıma göre kemerini takmayan sürücü aynı zamanda telefonla da konuşuyormuş. Dikkati dağıldığından dolayı ışıklı trafik işaret cihazının kırmızı ışığı göremeyip aniden yola çıkmış. Sonra da diğer sürücünün kullandığı arabaya çarpmış.

  Babamın bana trafik kurallarını anlatmasına gerek kalmadı. Trafik kurallarının önemini ve bu kurallara uyulmaz ise neler olabileceğini anlamıştım.