Çalışan Yalnız Kadınlar

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çalışan yalnız kadın olmak

  Çalışan kadın olmanın hem avantajları hem de dezavantajları var.Ancak çalışan, hemde yalnız kadınlar için hayat daha zor.Bir de çocuk sahibiyseniz..Çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak, evi geçindirmek, düzenini kurmak kadın için ağır bir sorumluluk teşkil eder.Evdeki bozulan tamirat gerektiren durumlar kadın için zordur.Bu durumların dışında farklı bir açıdan bakıldığında kadın özgürdür. Kimseye hesap vermek zorunda değildir, dilediğini yapma hakkına sahip görünür.İstediği zaman seyahate çıkar, hayatını daha bir özgüvenli yaşar.

  Eskiden genç, güzel ve mesleğini eline alan kızları bir an önce evlendirip baş göz ederlerdi. Artık o dönemler geride kaldı. Artık günümüzde kadınlar ekonomik bakımdan özgürlüklerine kavuştuktan sonra bir erkeğin sorumluluğunu üstlenebiliyorlar.
  [​IMG]


  Çalışan yalnız kadınlar iş ve özel hayatına dikkat etmek zorunda. Çünkü evde bekleyen eşi ve çocuğu yoktur.Daha fazla çalışarak işkolik olma durumuna düşebilir.Elbetteki çalışan yalnız bir kadın olmanın avantajları da yok değil.. İstediği zaman dilediğini yapabilen özgür kadınlardır. Kendi hayatını yönetebilme kabiliyetine sahip olur. Kendisinden başka da kimseye hesap vermek zorunda hissetmez kendini. Ayrıca kendisine sunulan fırsatları rahatca değerlendirebilir. Ekonomik imkanları dahilinde sosyal yaşamında çeşitlilik vardır. İstediğinde arkadaşlarına ve ailesine zaman ayırabilir, tatile gidebilir özgürce seyahat edebilir.

  [​IMG]

  Kariyer seçme özgürlüğüne sahiptir ve hayatını dilediği gibi biçimlendirebilir. Kazandığı parayı dilediği gibi harcayabilir. Yalnız olmak kadına, kendisini daha fazla ve yeniden tanıma fırsatını sunar. Hayallerini ve hedeflerini daha kolay belirleyebilir.Vakti geldiğinde, kendini hazır hissettiğinde hayatını paylaşacağı kişiyi daha güvenli bir halde seçebilme şansına sahiptir.

  Çalışan yalnız bir kadın olmanın en büyük sorunlarından biri de kuşkusuz çevrenin ona kötü gözle bakması.Bunlar kadını çalışma hayatında aşağıda görerek, üzerinde otorite kurmak isterler.Her an açığınızı görme eğiliminde olurlar..Bir diğer dezavantaj boşanmış bir kadınsanız eğer en yakın iş arkadaşınız bile farklı bir psikolojiye bürünür. Bakışlarıyla ve sözleriyle tacizde bulunabilir.

  Kadınların, erkeklerin hakim olduğu iş hayatında kendilerine yer edinmeleri için de, duygularından arınmış, kendi kişiliğinden ödün vermesi ve otoriter olması gerekiyor. Açıkçası erkek gibi bir kadın olmak gerekiyor. Durum böyle olunca erkekler iş yaşamında kadın olmanın büyük bir avantaj olduğunu düşünür. Ancak yaşanan bazı durumlar kadın olmanın avantajıdan çok dezavantajları getirir. Belli aşamalarda kadın olmak bir avantajmış gibi görünüyor. Ama daha sonra bunlar dezavantaja dönüşebiliyor. Mesela bir iş görüşmesine gittiğinizde ilk anda giydiğiniz kıyafet göze çarpar. Görüntünüzün yanı sıra yaşınız da sizin işe alınıp alınmamanız konusunda dikkate alınabilir. Ayrıca referanslarınız ya da özgeçmişinizden öncelikli olur.İşte bu sebeple başlangıçta işe alınma konusunda kadınlar erkeklerden daha avantajlı gibi görünebilir. Ama çalışmaya başladığınızda kadın olmanın hiç de avantaj olmadığını farkedersiniz. İşe başladığınızda özellikle yönetimde iseniz, kimse deneyiminize ve yaptığınız işe bakmaz. Bu pozisyonu hak ettiğiniz için değil de bayan olmanın verdiği avantaj olduğunu düşünebilirler. Başarılı bir kadına karşı,her zaman bunun gibi önyargılı düşünceler olacaktır. Bu yüzden bir kadının işinde kendini ispat etmesi erkeklerden çok daha zordur. Daha fazla çalışması gerekir.
  [​IMG]

  Boşanmış ve yalnız yaşayan kadınlar için durum biraz daha farklı. Hayatı çift olarak yaşamaya alışan kadın boşanma sonrası geçmişi geride bırakıp yeni bir hayata sıfırdan yalnız bir kadın olarak devam etmek zorunda ve bu duruma da alışması gerekiyor.
  Boşanmış kadınların bir çoğunluğunun çocuğu da oluyor. Bu durum kadın için daha bir zorlayıcı.Çünkü kadın her hangi bir konuda alacağı kararda, çocuğunu en az kendisi kadar düşünmek zorunda ve ona göre hareket etmesi gerekiyor. Boşanma çocuk açısından da çok zor bir durum.Yalnız bir hayata çocuğu ile başlayacak olan kadının mümkün olduğunca aile ve yakınlarından destek alması doğru olur.Güvendiği kişilerle duygu ve düşüncelerini paylaşması,hatta profesyonel danışmanlık alması, hem kendine hem de çocuğu için faydalı olabilir. Böylece yeni hayata adaptasyonu ve başlangıcı kolaylaşır.

  Dünyanın birçok yerinde, günümüzde çalışma hayatında erkeklerin kendine göre bazı katı kuralları geçerlidir. İş yaşamında çalışan kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle de yönetici kadınların sayısının fazlalaştı.Artık çalışma kuralları da eskiye nazaran değiştiği görülüyor.
  Kadınlar kendi ürettikleri çözümleri, davranışları ile duygu ve düşüncelerini de çalışma ortamına katıyor. İş hayatında var oluklarını, kişiliklerini yansıtarak gösteriyorlar.Kariyer sahibi olurken, başarılı bol kazançlı işlere de imza atıyor.


  Elif Uçar/webokur.com