Caminin bölümleri hakkında kısa bilgiler

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Caminin bölümleri ile ilgili kısa bilgi

  Müminlerin toplanarak toplu olarak (cemaatle) namaz kıldıkları mekana cami adı verilmektedir. Cami kelimesinin kökü arapçadan gelir ve "el-mescidü'l-cami" kelimesinin kısaltılmışıdır. Yüce kitabımız Kuran'da cami kelimesi geçmemekte bunun yerine mescid kelimesi geçmektedir. Diğer islam ülkelerinde de daha çok mescit tabiri kullanılmaktadır.

  Din kültürü dersinde neredeyse bütün okullarda bu konu ödev olarak verilmektedir. Biz de kısaca sizlere yardımcı olmak için caminin bölümleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

  Mihrap:

  Caminin kıble tarafındaki duvarda olan duvar içine doğru olan yarım daire şeklindeki girintidir. Burada imma namaz kıldırır.

  Harim : Namaz kıldığımız özel mekan, namaz kılmak için ayrılmış bölüme denir. Ayrıca dini sohbetler de burada yapılmaktadır. Başka bir tabirle cemaatin saf tuttuğu yer harim olarak adlandırılmaktadır.

  Vaaz Kürsüsü: Namaz kılmadan önce ve dini günlerde veya 5 vakit imamın yüksekçe yere çıkıp cemaata dini sohbet yaptığı yerdir.


  Minber: Genellikle cuma ve bayram namazında immamın çıkarak dua ve hutbe okuduğu yüksek yerdir. Genellikle camilerimizde mihrabın sağ tarafında ve kıbleye dik olarak durur.


  Son Cemaat Yeri: Namaza yetişemeyen bir kişinin namaz kılması için ayrılmış yerdir. Genellikle camilerin arka tarafında yani giriş kısmında bulunur.

  Minare: Her caminin olmazsa olmaz parçasıdır ve eskiden imamlar minarelerin balkonuna çıkarak ezan okurlardı. Fakat günümüzde imam balkona çıkmadan aşağı kısımda okumaktadır. Minare balkonuna bağlanmış hoparlör yardımıyla ezan sesi uzaklara ulaştırılmaktadır.


  Şadırvan: Çoğu camiden bulunan ve cemaatin abdest aldığı mekandır. Genelikle oval biçiminde olan ve çatısının bulunduğu yapıdır. Pis su oluk aracılığı ile dışarı atılır.

  Şerefe: Minarede bulunan ve ezanın okunduğu balkondur.

  Müezzin Mahfili: Müezzinlerin bulunduğu ve normalden biraz yüksekçe bölümdür. Namazdan önce ve sonra müezzinler burada toplanarak dua okurlar ve sohbet ederler.