Çanakkale savaşında anzakların rolü nedir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Çanakkale savaşında anzakların rolü

  ANZAK (ANZAC) Çanakkale Savaşlarında, İngiliz sömürgesi olan Avustralya ile Yeni Zelanda’dan toplanarak getirilmiş askerlere verilen isimdir.
  ingilizce Australian and New Zeland Army Corps kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur.
  1.Dünya savaşı ve Çanakkale’de Osmanlı ile savaştırmak için getirilen orduların içinde İngiliz ve Fransız askerlerinin yanında, bu iki devletin sömürgeleri olan Müslüman ve Hıristiyan ülkelerinden getirilmiş askerler de mevcuttu. Mehmet Akif’in:
  Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela!
  Dediği bu askerler dünyanın hemen hemen bütün bölgelerinden derlenerek getirilmişti.

  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi dışında Çanakkale savaşları Anzaklar için de bir onur kaynağı olmuştur. Her ne kadar Türklere karşı savaşarak İngilizlerin yanında yenilgi almış olsalar da Anzaklar için de bir gurur kaynağıdır ve özellikle Avusturalya’lılar için psikolojik bağımsızlığın simgesidir. zira ingilizlerin gücüne ve yenilmezliğine inanan Anzaklar I. Dünya Savaşı’na İngilizlerin yanında memnuniyetle savaşa girmiş, hezimet sonucunda İngilizlerin yenilmezliği yara alsa da ülkelerine döndüklerinde birer kahraman gibi karşılanmışlardır.

  18 mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin ardından, en fazla şehit verdiğimiz Çanakkale cephesinin kara savaşları 25 nisan 1915 günü başlamıştır. işte kara savaşlarının başladığı bu tarih her yıl Anzaklar için anma günüdür. Türklere karşı İngilizlerin yanında savaşan ve ölen Anzak askerleri için bir anıt dikilmiştir ve 25 nisan tarihi Avusturalya ve Yeni Zelanda’da ulusal tatildir. her yıl 25 nisan anma törenleri için binlerce Anzak torunu da Gelibolu’ya gelmektedir.

  Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934 yılında Anzak anma törenleri sebebiyle şöyle bir mesaj göndermiştir;

  “Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”