Çanakkale Savaşının Önemi ve Sonuçları Maddeler Halinde

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Çanakkale Savaşının Önemi ve Sonuçları Nelerdir

  1 . Savaşın başından beri tarafsızlığını koruyan Bulgaristan , ittifak devletleri safına geçti . Bu Biçimde Osmanlı Devleti’ne karadan Alman yardımının gelmesi amaçlı gerek olan yol açılmış oldu .
  2 . Yunanistan şuan amaçlı ek olarak itilaf devletleri safında olmamakla birlikte , yaklaşan Bulgar tehlikesi sebebiyle müttefik devletlerine Selanik’i üs olarak verdi . Bu iş birliği , Kurtuluş Savaşı’na civarında gidecek bir ortaklığı başlatıyordu .
  3 . 9 Ekim’de Alman ve Avusturya ordularının kuzeyden , Bulgar ordularının da doğudan saldırısıyla , Belgrad düştü , Sırbistan kolay olmayan vaziyette kaldı .
  4 . Askeri malzeme yardımı alamayan , ekonomisinin dayandığı ürünlerinin çoğunu da boğazlar üzerinden satarken , boğazlardan geçişi imkânsızlaşan Rusya’daki , çarlık rejimi , Bolşevik Devrimi ile yıkıldı . Rusya batı Avrupa’dan uzaklaştı . Bolşevikler , savaş sırasında itilaf devletleri ile yapılan mahrem anlaşmaları açıklayınca , Türkler toprakları hakkında planların farkına ek olarak güzel vardı .
  5 . 7 – 8 Kasım 1917′deki Bolşevik Devrimi ile Rusya savaştan çekilince , Osmanlı , Rus işgali altındaki topraklarını kurtardı .
  6 . Emperyalist güçlere karşı mücadeleye başlayan Rusya ile 1919′dan bir sonra tekrardan benzer güçlere karşı var olma savaşı verecek olan Türkiye aralarında yakınlaşmalar oldu .
  7 . Abd , Rusya’nın savaştan çekilmesi ve yepyeni Rusya rejiminin tehlikesine karşı batı Avrupa ile ilgilenmek ve yardım olmak zorunda kaldı .
  8 . Hindistan’daki Müslüman millet , İngiltere ile Osmanlı arasındaki savaşa katılmak istemese de , ücretli olarak askerlik mesleğini inşa etmek fakir milletin bir bölümüne uygun geldi . Savaş bitiminde ise , o zamana civarında birbirlerini sevmeyen Müslüman ve Hindu toplulukları bir bir ağızdan , özgürlük isteklerini dile getirmeye başlamışlardı .
  9 . İngiltere’nin kışkırtması ile Osmanlı’ya karşı ayaklanmanın arifesinde olan Arapların , savaşı Osmanlı’nın kazanması üzerine beklemeye devamı etmeleri sonucu , ayaklanma 1 sene ertelendi .
  10 . Sömürgelerden Avustralya ve Yepyeni Zellanda halkları , ” biz ne amaçlı ve kimin amaçlı savaştık ” sorularını kendilerine sorup cevapladıkça , ana kıtamız dedikleri İngiltere’nin amaçları ve centilmence savaşan Türkleri barbar tanıtmalarında olduğu buna benzer İngiliz oyunlarını anlamaya başlamışlardı .
  11 . Rusya’ya yardım karşılığında insan gücünden yararlanmayı düşünen İngiltere hükümeti , bu gerçekleşmeyip Rusya çökünce , zorunlu askerlik yasası çıkarmaya çalıştı . İtirazları önlemek amaçlı sendikalar ve İrlandalılar buna benzer kesimlere ayrıcalıklar tanışmak zorunda kaldı . Fransa da batı cephesinde etkisizleşince , cepheyi bizzat göğüslemek zorunda kalmış ve 400 . 000 kayıpla geride çekilmişti . Savaştan öncelik olarak 4 milyar İngiliz lirasını borç olarak dünya ülkelerine verici İngiltere , savaşta Amerikan’ın devreye girmesiyle çökmekten kurtulmuş , savaş bitiminde iki milyar İngiliz lirası borcu olan bir ülke konumuna gelmişti .
  12 . Ekonomisini sanayi ürünü ve kömür ihracatı ile yürüten İngiltere , savaş uzayınca mal sattığı ülkelerin bizzat üretim tesislerini kurmasına ve 3 – 4 sene öncelik olarak kendine bağladığı ülkelerin , karşısına rakip olarak çıkmasına engel olamadı .
  13 . Dünya deniz ticaretinin yarısını elinde bulunduran ve zenginliğini de bu üstünlüğü ile sağlayan İngiltere , denizlerdeki hâkimiyetini Amerikan ve Japon ticaret filolarına kaptırdı .
  14 . Savaş bitiminde tahrip edilmiş kenti olmadığından ve ürettiği malları alacak ülkeleri de azaldığından İngiltere’de , işsizlik büyük bir sıkıntı haline geldi .
  15 . Fransa’da da durum değişik değildi . Savaşın uzaması , Fransa’da asker ve işçi gruplarının ayaklanmalarına neden olmuş , Fransa , Almanlar karşısında İngiliz desteğine rağmen ayakta duramamıştı .
  16 . İtalya’da ise en büyük sıkıntı ekmek kıtlığıydı . Sokak kavgaları ve ekmek satan yerlerin yağmalanması , tabiî ki Rusya’dan gelmeyen buğdaylar yüzünden yaşanmıştı .
  17 . Çanakkale muharebelerinin başka bir farklı tarafı da , bu günkü İsrail Devleti’nin kurulmasında faktör bir oyun almış olduğudur . Nitekim Siyonist liderlerinden Vladimir Eugeueniç , Gelibolu’daki ” gönüllü Yahudi Birliğinin Hikayesi ” isimli eserinde , konuyu açıkça böyle dile getirmektedir ” Gelibolu’ya yolladığımız 600 civarında gönüllü Yahudi askerlerinin savaşlar sırasında gösterdiği kudretli emek ve muvaffakiyet , davamızın dünyaya tanıtılması ve dikkate alınması durumundan birçok yararlı olmuştur . ” Ciddi Anlamda Birinci Dünya Savaşı şuan amaçlı sona ermemişken , iki Kasım 1917′de benimsenen ” Balfour Bildirisi ” , bu günkü İsrail’in kurulmasında faktör olması tarafından mühim bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir .
  18 . Bizim açımızdan ise , Çanakkale Savaşları’nda kaybedilen gençlerin yanı sıra öğretmen ve hekim buna benzer okuyup yetişmiş nesillerin eksikliği de onarılamaz yaralar açmıştı . Ülkenin gelişmesi 20 – 30 yıl buna benzer yıllar ile ifade edilemeyecek biçimde kayıp görmüş , geri gitmişti .
  19 . Çanakkale Savaşları ve devamındaki cepheleri ile Türk milleti , inanç kardeşlerinin dahi kendilerine menfaatleri doğrultusunda silah doğrultabileceklerini görmüştü . Başka cephelerden değişik olarak yok olmaktan kurtulmak amaçlı verdikleri bu savaş ile , milliyetçilik duyguları yoğunlaşmış , ülkeyi kurtuluş savaşı ile baştan meydana getirecek kadro bu savaş ile birbirini tanışmak fırsatını bulmuştu . Elde olan bitiş topraklar olması sebebiyle , milletin Anadolu’ya bağlılığı artmıştı .
  20 . Millet maneviyat keşfetmiş da olsa , kaybolan askeri kuvvet neticesinde İngiltere’ye karşı Irak ve Suriye cephelerinde yenilgiler oldu .
  21 . Osmanlı’da türk malı sanayi ve tarıma istek ve teşvik arttı , Ulusal Ekonomi Bakanlığı , adını Milli İktisat Vekâleti olarak değiştirdi . Şirket hesaplarının tutulması ve yazışmalarda Türkçe şartı getirmek buna benzer milliyetçi yasalar çıktı