Çanakkale Zaferi Günün Anlam Ve Önemi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  18 Mart Çanakkale Zaferi Günün Anlam Ve Önemini belirten konuşma metni

  Büyük Türk Ordusu’nun Çanakkale'de verdiği bu büyük mücadele, dünya tarihi üzerinde büyük yankılar uyandırdı. Türk savaş sanatının tarzı ve Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte askerlerimizin düşmana karşı kahramanca savunması dünya savaş tarihinde ender bulunan bir örnektir..
  Çanakkale Zaferi, milletin bağımsızlığı ve vatanın bütünlüğü söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Türk milleti bu zaferle, ardarda gelen acı olayların etkisiyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır.
  Bugün burada, Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin ...... Yıldönümünü kutlamanın mukaddes onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde de bir dönüm noktası olmuştur. Dengelerin değiştiği, olayların akışında Türk Milletinin aktif rolü ile Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının azimli mücadelesine en güzel örnektir.
  1. Dünya savaşına galip gelmek isteyen ve gemileri ile Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz tek yürek olup karşı savunmaya geçmiştir.

  Çanakkale Boğazı’nda İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı aylar boyu süren bir çok deniz ve kara savaşı yapılmıştır. 300.000'den fazla askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmaları da çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşları 18 Mart 1915 günü düşman gemilerinin geri çekilmeleri ile sonuçlanmıştır.

  Düşman kuvvetleri, Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anladı ve bu defa yurdumuza karadan girmeyi denediler.
  Anzak adındaki birçok sömürke ülkesinin askeri güçleri 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar.Cephanesi biten askerlerimize 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk Süngü takmalarını emredip ve yıllar boyu Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan şu sözü söylemiştir. ''Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.'' Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlamış oldu. Uzunca bir mücadeleden sonra bu gün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanıldı. Düşman ordusu 1916'da bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda bırakıldı.