Çanakkale Zaferinin Önemi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çanakkale Zaferi Neden Önemlidir? Çanakkale Zaferinin Kısaca Önemi nedir?

  Birinci Dünya Savaşı içerisinde Çanakkale Savaşları, tarih sayfalarında en kanlı mücadele olarak anılır. Çanakkale seferi Türk milletinin sayısız zaferlerini, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak dönemidir.

  Çanakkale Savaşları, özellikle de Avustralya ve Yeni Zelanda'yı daha fazla etkilemiştir. Bu savaştan önce bu iki ülkenin vatandaşları Britanya İmparatorluğu'nun yenilmez üstünlüğünden emindiler. Hatta böyle bir imparatorluğun onları askeri seferlere çağrısından büyük onur duymuşlardı.Ancak Gelibolu Savaşı onların bu büyük güvenini derinden sarsmıştır.

  Anzaklar için Gelibolu Savaşı'nın önemi çok büyüktür, Gelibolu'dan ayrılan Anzaklar savaşın başka cephelerinde savaşmaya gönderilmişler ve gittikleri her yeri Gelibolu'da yaşadıklarıyla karşılaştırmışlardır. Ülkelerine döndüklerinde kahraman gibi saygı görmüşler ve gözlerindeki Britanya İmparatorluğu'nun sonsuz gücü büyük bir yara almıştır. 1901'de Avustralya Federasyonu kurulmuş, Avustralyalılar on yıllık bir sürede seçme ve seçilme ile temsil edilme haklarını elde etmişlerdir.
  Böylelikle Britanya İmparatorluğu'nun altında bir Avustralya Devleti doğmuştur.Günümüzde Avustralya tarihi böyle anlatsa da bu ülkenin gerçek psikolojik bağımsızlığı Gelibolu olarak görülür.

  ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİNİ maddeler halinde sıralayacak olursak:

  Mustafa Kemal'in bu savaşlarda gösterdiği başarılar onun kurtuluş savaşında lider olmasını sağlamıştır.
  İtilaf devletleri boğazları geçemeyip Rusya’ya yardım edemeyince Rusya’da Bolşevik ihtilali çıkmıştır. Böylece Sovyet Rusya kurulmuştur.
  Osmanlı Devletinin galip geldiği tek cephedir.
  Zafere giden yolda beş binden fazla insan ölmüştür.