Çanakkale'de mehmetçiğin her şeye rağmen savaşmasının sebepleri neler olabilir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Çanakkale Savaşlarında Türk ordusu büyük bir azim ve cesaret göstermiştir. Ölümü hiçe saymış ve siperden sipere koşmuştur. Bu cesaret ve azim Türk ordusuna büyük bir zafer kazandırmıştır.
  Kuşkusuz ki Mehmetçiğin Çanakkale'den geri dönmemesinin en önemli nedeni vatan millet sevgisi ve Türk milletinin asla başka devletlerinin himayesini kabul etmemesidir. Çanakkale Savaşlarında Türk ordusunun nasıl savaştığını Atatürk'ün aşağıdaki sözlerinden daha iyi anlayabiliriz

  "Bombasırtı Olayı ( 14 Mayıs 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."