Çayırlı Nereye Bağlıdır

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Zakkum tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Çayırlı Nereye Bağlı

  Çayırlı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzincan iline bağlı ilçe ve ilçe merkezidir. Yüzölçümü 1.480 km2 (1989) olan Çayırlı ilçesi kuzeyde Otlukbeli, doğu ve güneydoğuda Tercan, güneyde Üzümlü ilçeleri, batıda Merkez ilçe ve Gümüşhane ili, kuzeybatıda da Bayburt iliyle çevrilidir. Son derece dağlık ve yüksek bir kesimde yer alan ilçe topraklarının güney kesimini doruğu Üzümlü ilçesi sınırları içinde kalan Esence Dağı engebelendirir. Kuzeybatı kesimde uzanan Otlukbeli Dağları doğal sınır oluşturur. Kuzeydoğu, doğu ve güneydoğuda da Karasu Irmağı sınır çizer. Esence ve Otlukbeli dağlarından inen bazı dereler bu ırmağa katılır. Tercan Ovasının batı uzantıları ilçenin doğu kesimine sokulur. İlçe halkının ekonomik yaşamı tümüyle tarıma dayanır. Ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Yaylacılık yöntemiyle koyun ve keçi yetiştirilir. Az miktarda sığır besiciliği de yapılmaktadır. Bitkisel üretim, doğal yapının elverişsizliği nedeniyle, ancak Karasu ve kollarının suladığı eğimli vadilerde yaygındır. En çok buğday, fasulye, yem bitkileri, şeker pancarı, elma ve armut yetiştirilir. Hem ekilebilir alanın kısıtlılığı ve iklimin sertliği, hem de ulaşım bağlantılarının son derece zayıf olması nedeniyle, üretim miktarları düşüktür. İlçede magnezit yatakları vardır.
  Yöredeki yerleşme tarihinin eskilere dayandığı bilinmekle birlikte, bu geçmişe ilişkin kesin bilgiler elde edilememiştir. Eski dönemlerde Mans adıyla bilinen yöre, Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Selçukluların egemenliğine geçti. Mengücekler, Anadolu Selçukluları ve ilhanlı egemenliklerini yaşadı, 1401’de Osmanlı topraklarına katıldı. Bir süre Timur yönetiminde kaldı. Bunu izleyen Akkoyunlu egemenliği, yörenin kesin olarak Osmanlı Devleti’ne bağlandığı 1473’e değin sürdü. Çayırlı, I. Dünya Savaşı sırasında, 1916-18 arasında Rus işgalinde kaldı. Cumhuriyet döneminde bucak olarak Tercan ilçesine bağlandı. 1954’te ilçe yapıldı.
  Ulaşım bağlantıları çok zayıf olan kasaba, Erzincan kentine 111 km’lik stabilize bir yolla bağlanır. Çayırlı Belediyesi 1954’te kurulmuştur.