Çeçenistan hakkında bilgi liderleri ve kısa geçmişi

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Çeçenistan tarihinde hep çalkantılara sahne olmuştur. Büyük mücahid Şeh Şamil'in zamanın Rus Çar'ına karşı verdiği destanısı mücadele herkes tarafından bilinmektedir. Halkı çok fazla zulüm görmüş toplu sürgünler yaşamışlardır. Yakın tarihte çençen mücahitlerin düzenli Rus ordusuna karşı başarıları hep gündem olmuştur. Fakat dünya siyasetine onlarda fazla dayanamayıp birçokları içeriden ve dışarıdan ihanetlerle öldürülmüşlerdir.

  [​IMG]

  İçkerya Çeçen Cumhuriyeti. Başkenti Grozni'dir. Kuzeybatısında Rusya Federasyonu’na bağlı Stavropol Kray, doğusunda ve güneyinde Dağıstan ile Gürcistan, batısında İnguşya ve Kuzey Osetya yer alır. Çeçenler genelde müslüman bir toplumdur.

  [​IMG]

  Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasından sonra İçkerya Çeçen Cumhuriyeti adıyla bağımısızlığını ilan ettikten sonra, Çeçenistan'ı tanıyan ilk devlet Gürcistan oldu, ve sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile karşılıklı tanıma anlaşmasına imza atıldı. Ocak 2000'de Afganistan tarafindan tanındı. 1991'de yapılan seçimde ilk cumhurbaşkanı General Cahar Dudayev oldu.Boris Yeltsin sıkıyönetim ilan ederek savaşa devam etti. Temmuz 1992'de Çeçen-İnguş parlamentosu Latin alfabesini kabul etti. 1997'de Çeçen alfabesine geçtiler, Çeçenler Rusya ile federasyon anlaşmasını imzalamayı reddettiler. 1996'da çatışmalara son vermek amacıyla Zelimhan Yandarbiyev Ruslarla barış anlaşması imzaladı. O yıl geçici başbakan olarak Aslan Mashadov atandı. Ardından 1997'de rakibi Şamil Basayev'i geride bırakarak Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı oldu fakat 2005'te öldürüldü. Ölümünden sonra Argun'lu Abdul-Halim Sadulaev cumhurbaşkanı oldu fakat o da 17 Haziran 2006'da öldürüldü. Çeçenistan özerk cumhuriyeti 1990'lı yılların başında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

  [​IMG]

  Çeçenistan'ın Rusya ile savaşında Türkiye dahil olmak üzere birçok islam ülkesinden ferdi katılımlar olmuştur.

  [​IMG]