Cemaatle namaz kılmak neden tavsiye edilmiştir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Cemaatle namaz kılmanın önemi

  İslam dini birlik ve beraberliğe oldukça önem veren bir dindir. Cemaatle namaz kılınmasının Müslümanların birbiriyle görüşmesine, bir birinin hal ve hatırını sormasına, birbirleriyle yardımlaşmalarına vesile olması gibi birçok özelliği vardır. Ayrıca cemaatle kılınan namaz yalnız kılınan namazdan yirmi yedi derece derece daha efdaldir. Peygamber Efendimiz, cemaatle namaz kılmayı teşvik ederek, cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi veya yirmi beş derece daha faziletli olduğunu bildirmiştir. (Buharî, Ezan, 30; Müslim, Mesacid, 42)
  Cemaatin özelliği, safların düzenliliği Allah’ın rızasının kazanılmasına bir vesiledir. Cemaatle namaz kılmanın önemini bildiren pek çok hadisi şerif vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  "Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, ateş yakılması için odun toplanmasını emretmeyi, sonra da namaz için ezan okunmasını, daha sonra da bir kimseye emredip imam olmasını, sonra da cemaatle namaza gelmeyenlere gidip evlerini yakmayı düşündüm."(Buharî, ezan, 29; Müslim, mesacid, 251)"

  "Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hakim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma. Çünkü sürüden ayrılanı kurt yer. (Ebu Davud, salat, 47)"