Cennet Papağanının Yaşı Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cennet papağanlarının yaşı nasıl anlaşılır?

  Öncelikle yaşına bakmadan önce cennet papağanını şöyle kısaca bir daha hatırlayalım.
  Cennet papağanları yavruluk dönemlerinde yani yeni doğduğunda, tüysüz, çirkin bir canlıdır. Anne ve babaları yavrularını sürekli beslerler iyi bir bakımdan sonra iyi beslenen yavru cennetler 45 gün içerisinde yuvadan çıkar ve 60 gün içindede bağımsız yaşamaya başlarlar.
  Cennet papağanlarının boyutları türlerine göre 12-19 cm arasında, ağırlığı ise 40-60 gramda, ömürleride ortalama 10 yıl gibidir. Tüyleri genelde yeşil tonlarda parlak ve canlıdır. Sivri ve keskin gagalı, küt kuyrukları olan cennetlerin 32 farklı renkte türü olduğu bilinmektedir.
  Evet şimdi geleim asıl sorumuza yani cennet papağanının yaşı nasıl anlaşılır:
  Genelde cennetler bir yaşında yetişkindir ve böyle bilinir.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/cennet-papagani-yasi-19258.png]cennet-papagani-yasi-19258[/IMGALT]
  Cennet papağanlarının yaklaşık yaşı gagasının renginden ve gaga üzerindeki kahverengi banttan anlaşılır.
  Kırmızı gagalılar için doğduğunda kahverengi-turuncu arası olan gaga rengi tamamen kırmızıya döner. Beyaz gagalılarda ise bu durum gaga üzerindeki kahverengi bant rengi açılarak yavaş yavaş kaybolur.
  Cennetlerin yavru olduğu matlığından ve gagasının siyahlığından yetişkinlere göre yaş farklarını görebiliriz. Fakat bu durum yavruların çok hızlı büyümesi ve gelişmesi o kadar hızlı olurki çok kısa bir zamanda sanki yetişkinlerle aynı olabilirler bu durumdada yine yaşlarını yada aralarındaki farkı ayırt eden özellik yetişkinlere göre omurga kemiği göğüs merkezinde bulunmalı çıkıntı ve sertlik olmamalıdır. Bir de ayak parmakları yetişkinlere göre belirleyici özelliktir.
  Gagası tamamen kırmızı ve beyaza sahip olan cennetler 5 aylıktan büyüktür ve yavru cennet papağanların burun delikleri kısmen daha belirgindir. Bu durum yetişkinlerde ise, burun deliklerinin nemli olmadığı sürece belli olmaz ve cennetlerin yavru olduğunu belirtir.
  Cennetlerin konuşma yeteneği çok az olup, konuşsa da dikkatli dinlenildiğinde sık sık duyduklarını mırıldanırlar fakat ne söylediği net anlaşılmaz.