Cep Telefonlarında Sar Değeri Kaç Olmalı

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cep Telefonlarında Sar Değeri Kaç Olmalıdır?

  Cep telefonu gibi bazı yüksek frekanslı cihazlar çevreye bir miktar enerji yayarlar. Bu enerjiler canlıların vücudundaki hücreler tarafından emilir. Hücreler ne kadar çok enerji emerse tahribat da o kadar fazla olabiliyor.Bu cihazların yaydığı enerjinin bütün bir vücut tarafından emilmesi ile küçük bir bölüm tarafından emilmesi birbirinden farklıdır. Etkilenen kütle ne kadar küçük olursa o kadar çok zarar verebilir. Özellikle yüksek frekanslı bu cihazların insanların vücudunda bıraktıkları enerjiye dikkat edilmesi gerekir.

  Canlılarda SAR değerinin ölçülmesi için küçük, ince antenler doku içerisine sokularak elektrik alan değer bulunur. Bu işlem hiç bir canlıda yapılamaz.Bu nedenle, günümüzdeki SAR değeri elektriksel özellikleri EM olarak insana robotlar kullanarak özel labaratuvar ortamlarında bilgisayarlar tarafından sanal sistemler üzerinde modellenerek elde edilir.

  Kullandığımız cep telefonları aslında bir nevi radyo alıcısı gibidir. Dalgalanmalara maruz kalındığı için bu tarz cihazlar belirli standartlardaki SAR değerlerine göre üretilmektedir.

  İnsan vücudu tarafından emilen bu elektromanyetik enerji dalgaları ne kadar fazla ise, sıcaklık artışı da o kadar çoğalacak ve hücre yapılarında ya da bağışıklık sistemlerimizdeki tahribat da aynı derecede yükselecektir.

  Avrupa’da standart SAR değeri 2 watt/kilogram olarak belirlenmişti. Amerika’da sınır SAR değeri 1,6 watt/kilograma kadar düşürüldü.

  her ne kadar sınır 1,6 ve 2 watt/kilogram olarak belirlenmiş olsa da, yeni nesil akıllı telefonlarda bu değerler 1 watt/kilogramın altında tutulmaktadır.

  Bir cihazın yaydığı elektromanyetik güce Cep telefonlarında SAR denir.. aslında yüksek frekansda çalışan bu cihazların SAR değerleri çok önemlidir. Artık hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelen bu cihazlar sürekli kulağımızda iken sağlığımızı da düşünmemiz gerekir.Çünkü yüksek SAR değerine sahip cihazlar; Görüş bozuklukları,kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması,yoğun stres ve yorgunluk hissi, baş ağrısı gibi birçok büyük riski beraberinde getirmektedir.


  Yeni nesil akıllı telefonlardan bir kısmının sar değerleri şöyle:

  [table="width: 500, class: grid"]
  [tr]
  [td]Cihaz[/td]
  [td]SAR (in W/Kg)[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Samsung Galaxy Note II[/td]
  [td]0.171 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Samsung Galaxy S3 [/td]
  [td]0.342 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Samsung Galaxy Note[/td]
  [td]0.209 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]LG Nexus 4[/td]
  [td]0.550 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]HTC One S[/td]
  [td]0.687 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Apple iPhone 5[/td]
  [td]0.901 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Blackberry Z10[/td]
  [td]0.970 W/Kg[/td]
  [/tr]
  [tr]
  [td]Nokia Lumia 920[/td]
  [td]1.080 W/Kg[/td]
  [/tr]webokur.com
  [/table]
  Not: Bu değerler internetten derlenerek alınmıştır. Kesin değerler için üreticilerin web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

  Bir cep cihazı alırken kıyaslama listenize fiyat + performans + Sar değerini de eklemeyi aklınızdan çıkarmayın.