Cep telefonu IMEI kodu nedir, ne işe yarar, nasıl bulunur?

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Elif tarafından 1 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Android, İOS ve Blackberry imei kodu Nasıl Bulunur

  imei Kayıtlı cep telefonu Ne Demek Alınırmı, imei kayıtlı cep telefonu satın almak güvenilir mi? gibi konularda bilgi edinmek için öncelikle bunun ne olduğunu öğrenelim .İşte imei anlamı nedir hakkında bilmemiz gerekenler;

  IMEI: AA-BBBBBB-CCCCCC-D biçiminde ardarda gelen bir rakamlar kümesidir. A ve B harfi tür bölüştürme kodunu, C ile diğer rakamlar da cep telefonuna ait benzersiz biçimdeki seri numaralarıdır.. Bu seri numaralarını üretici firma belirlemektedir. imei numarası aynı bizim kullandığımız TC kimlik numarası gibidir.İşte her cep telefonun imei numarası da kendisine hastır. Bizim için önemli olan kısım imei kayıtlı denilen bu rakamlar serisi ne anlam ifade ediyor.

  Aslında, imei kayıtlı cep telefonu demek bildiğimiz kaçak cep telefonu demektir. Ama piyasada Spot adı altında satılmaktadır. Cep telefonu satılan yerlerde her telefon BTK’ya kayıt olarak satışı yapılarak telefonun vergisi alınır. Ancak cep telefonu yurtdışından kaçak getirildi ise vergisi ödenmez. Bu nedenle BTK’ya da kaydı yoktur. Daha önce kaydı yapılmış kullanılmış eski cep telefonlarının imei kayıtları kopyalanarak yeni cep telefonlarına kaydedilir. Böylece kaçak gelen cep telefona kopyalanır yani eski cep telefonunuzmuş gibi sistemde görünür. Biz son model bir cep telefonu kullandığımızı sanırken sistem onu eski bir model olarak algılar. Piyasada imei kayıtlı cep telefonu diye sattıkları cihazlardan kastettikleri budur.

  Peki, imei kayıtlı cep telefonu alınırmı?

  Sistemin böyle cep telefonlarını yakalama ihtimali yok ama az önce de bahsettiğim gibi her imei kaydı sadece bir cep telefona aittir. Burada iş satıcılara düşüyor. Eğer elindeki imei kaydını bir tek cep telefonuna kaydederse sorun olmaz. Fakat satıcının bir imei kaydını birden fazla cep telefonuna kopyalarsa sistem bunu fark eder ve telefonunu bloke eder. Bloke olan cep telefonuna yeni bir imei kaydı yapılabilir ancak bunun için ek ücret ödemeniz gerekmektedir.
  Birçok kullanıcı devletin aldığı ağır vergiler nedeniyle cep telefonu satın almakta zorlanıyor özellikle akıllı cep telefonu diye tabir edilen telefon modellerinin fiyatları dudakları uçuklatıyor. Bu nedenle kullanıcılarda bu tür cep telefonu modellerine yöneliyor. Bu nedenle güvenmediğiniz veya ilk defa alışveriş yapacağınız bir yerden imei kayıtlı cep telefonu satın almanızı tavsiye etmiyoruz.