Çevre kirliliğinin insan üzerindeki etkileri nelerdir

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 19 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

  - Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri kalan sülfürdioksit , solunum yolu problemlerine yol açıyor; hatta akciğer dokusunu da zedeliyor . Monoksit , öfke sisteminin çalışmasını etkiliyor . Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor . Tekrardan bol miktarda bulunan nitrojendioksit , soluk almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor .
  - Sulara karışan bakteri , virüs ve çeşitli kimyasal yapılar insan vücuduna girerek her çeşit hastalığa yol açabilmektedir .
  - Radyasyonun insan vücudunu etkilemesiyle bağışıklık mekanizması felce uğrar ve insan vücudunda kanserli hücrelerin oluşumu ve yayılımı gözlenir .
  Ortaçağda çevre kirliliğinin önemli bir sorun olduğunun farkına varıldı . 12 . yüzyılda Fransa’da Philippe Auguste sokaklardaki iğrenç atıkların kaldırılmasını ilk emreden kral oldu . Bu Biçimde dışkılarını akarsulara atan millet kendisinin içme suyu kaynaklarını kirletti . Tekrardan çevre kirliliği ile ilgili ilk tanınan yasa 13seksensekiz’de İngiltere Parlementosu’nda takdir edildi . Bu yasaya yönelik akarsulara ve sokaklara dışkı atılmayacaktı .
  Sanayi devriminde sanayi ve enerji üretme tesisleri yoğunlukta olduğu amaçlı çevre kirliliği ayrıyeten fazladır . Tüm sanayi bölgelerinde metalurji ve demir katı kuruluşları karaları havayı ve suyu kirlettiler . Charles Dickens’in romanları , komünizmin teorisyeni Friedrich Engels’in yazıları , Londra’nın kirlenmişliğinin kitaplardaki en önemli örnekleridir . Netice olarak her çeşitli sanayi atıkları , radyoaktif maddelerin radyasyon tesiri , gürültü ortaya getiren ses titreşimleri sanayileşmiş ülkelerin çevre sıkıntıları içerisindedir . Bu da teknolojinin bilinçsiz kullanılmasından kaynaklanmaktadır .
  Çevre unsurlarına yönelik çevre kirliliği çeşitli gruplara ayrılır;hava kirliliği , su kirliliği , toprak kirliliği , gürültü kirliliği ve radyoaktif kirlenmedir