Cimnastikte Temel Duruşlar ve Açıklamaları

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Cimnastikte Temel Duruşlar hakkında bilgi

  1-Bacaklar kapalı ayakta duruş: Bacaklar bitişik, kollar yanlarda gövdeye paralel, baş ve gövde dik olarak yapılan duruştur.
  2- Bacaklar açık ayakta duruş: Ayaklar omuz genişliğinde açık, kollar gövdeye paralel, baş ve gövde diktir.
  3- Çömelik duruş: Baş ve gövde dik, vücut ağırlığı ayak uçlarında çömelme hareketidir. Kalça ve topuklar bitişik kollar gövdeye paraleldir.
  4- Dört ayak duruşu: Çömelik duruşta eller omuz hizasında yere dayalıdır. Dizler kolların arasında yer alır
  5- Diz üstü duruş: Bacaklar dizlerden bükülü, ayak bilekleri gergin olarak yere dayalıdır. Üst bacak ve gövde dik, kollar yanlarda vücuda paraleldir (di-züstü duruştayken, bir bacağın öne alınarak dizden dik olarak bükülü yere basış ise “tek dizüstü duruş “tur)

  6- Diz üstü oturuş: Diz üstü duruştayken, topuklar üzerine oturuştur.
  7- Bank duruşu: Diz üstü duruştan kollar önde yere dayanır. Üst bacak vekollar yere dik birbirine paraleldir
  Ters bank duruşu: Bank duruşunun tersidir. Sırt; yere, göğüs; yukarı dönüktür. Kollar ve alt bacaklar birbirine paralel yere dik, ayak ve avuç içleri yere dayalı, baş arkada serbesttir.

  8- Cephe duruşu: Bank duruşunda bacaklar arkaya gergin uzatılarak ayak uçları yere dayanır. Kollar yere dik, vücut gergindir
  Ters cephe duruşu: Cephe duruşunun vücudun önü yukarıya, arkasının yere dönük olma durumudur. Ayak bilekleri gergin, topuklar yerde, eller ayakların doğrultusunda yere dayalıdır

  Yan cephe duruşu: Cephe durumunun yan olarak tek kol ve tek ayağın dış yüzüne dayanılarak yapılmasıdır.
  9- Uzun oturuş: Gövde dik, kalça yerde, bacaklar ise öne gergin olarak uzatılır. Kollar yanlarda gövdeye paraleldir
  Açık bacak uzun oturuş: Bacaklar yanlara “V” şeklinde açılır.Engel oturuşu: Uzun oturuşta, bir bacağın bükülüp arkaya alınmasıdır.
  10- Bacaklar bükülü oturuş: Uzun oturuşta, her iki bacağın dizlerden bükülerek tabanların yere dayanmasıdır.
  11- Çakı duruşu: Uzun veya bacaklar bükülü oturuşta, bacakların gergin olarak 45 derece yukarıya kaldırılmasıdır. Kollar dirseklerden hafif bükülü, eller kalça yanında yere dayalı veya yanlarda omuz hizasında açıktır.
  12- Bağdaş oturuş: Açık bacak uzun oturuşta, bacakların dizlerden bükülerek önde çaprazlanmasıdır. Gövde dik, kollar yanlarda serbesttir.

  13- Sırtüstü yatış: Bacaklar bitişik ve gergin, gövde sırtüstü yatar durumdadır. Avuçlar yerde, kollar vücudun iki yanında gergindir.

  14- Yüzüsütü yatış: Dayanak yüzeyi vücudun ön kısmıdır. Kollar dirseklerden bükülü, eller üstüste konularak çene altına yerleştirilir.

  15- Yan yatış: Sağa ve sola olup, dayanak yüzeyi vücudun yanı ve gergin bulunan bacaklardır. Yatış yönünün kolu yan-yukarı uzatılmış ve baş altına destek olarak konmuştur. Diğer kol gövdenin yanında gergindir.

  16- Mum duruşu: Sırtüstü yatışta, ellerle vücut yanlardan kavranır, bacaklar gergin olarak yukarı kaldırılırken dirseklere dayanarak ağırlık omuzlara aktarılır. Dayanak yüzeyi omuzlar ve üst kol olup, vücut ayak uçlarına kadar gergin ve yere diktir

  17- Hamle duruşu: Küçük adımla yapılan hamle hareketine küçük hamle, büyük adımla yapılan harekete derin hamle denir. Hamle duruşları:

  a- Öne hamle duruşu: Öne bir adım alınırken bacak dizden bükülür. Gövde arkadaki gergin bacağın doğrultusunda olup, ağırlık öndeki bükülü bacak üzerindedir. Kollar yanlarda serbesttir

  b- Yana hamle: Öne hamlenin sağa veya sola uygulanışıdır. Ayak uçları ve diz adım alınan yönü gösterir, gövde karşıya dönüktür.

  c- Geriye hamle: Geriye adım alınır, vücut ağırlığı arka bacak üzerinde olup öne uzatılan bacak gergindir.

  d- İleri hamle: Adımların 45 derece ileri sağ ve sol yönlere alınması ile yapılan hamledir. Ayak ucu ve diz adım yönünü gösterir (hamle duruşlarında topuklar yerden kaldırılmaz.)

  18- Planör duruşu: Ağırlık tek bacak üzerinde diğer bacak gergin olup yukarıya kaldırılır, kollar yanlarda açık ve gövde ile yere paraleldir

  19- Kartal duruşu: Bacaklar açık ayakta duruşta gövde öne bükülerek yere paralel durumuna getirilmesidir. Kollar omuz hizasında açık ve gergin yere paraleldir

  20- Küçük köprü: Dizler yerde olmak suretiyle, ellerle arkaya uzanıp dayanmadır
  21- Büyük köprü: Dayanak noktaları ayaklar ve arkaya uzanan ellerdir.