Çini Sanatı Malzemeleri Nelerdir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  geleneksel cini sanatinda hangi malzemeler kullanılır Türk çini sanatı Malzemeleri


  Çini, toprağının pişirilerek bir çok işlemden geçirilmesi sonucu süs amaçlı eşyalar yapılmasına dayalı bir el sanatıdır.

  Çini Sanatında kullanılan malzemeler aşağıda listelenmiştir.

  Çini Sanatı Malzemeleri
  Çini boyaları
  Çukur tabak
  Karo
  Kıl Fırçalar
  Renkli simler çini yapımında kullanılmaktadır.

  Çininin yapımı aslında çok zahmetli bir iştir. Çamur halinde şekil verilen çinilerin pişirilmesinden sonra elle boyanması bir başka emek isteyen uğraş.. Ayrıca boyandıktan sonra da sırlanıp yüksek ısıda pişirilmesi sabır isteyen bir aşamadır.Ancak bunların hepsi bittiğinde sanatınız küflenmez ve aşırı dayanıklı olur. Çok güzel desenli çinilerin ortaya çıkması da cabası.
  Çini yapım şekilleri bölgelere göre değişiklik gösteriyor. İznik ve Kütahya'da farklı tarzlarda çinicilik yapılmaktadır. İznik'te kuvarstan yapılan çiniler Kütahya'da genellikle kilden yapılıyor.

  Çininin başka bir özelliği ise boyalarının tamamının doğal olması. Mesela boyama aşamasında kahverengi olarak boyanan bir kısım daha sonra mavi olabiliyor. Osmanlıda çiniciliğin sona ermesi ve çinilere ait belgelerin bulunmaması boyaların nasıl üretildiği hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Mesela Mercan Kırmızısı hala bulunamamıştır.