Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmanın en akıllıca yolu güvenli bir cinsel yaşam sürdürmektir. Tek eşli olmalı, eş cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Her türlü kuşkulu cinsel ilişkide koruyucu kılıf (kondom prezervatif) kullanılmalıdır.

  Kan yoluyla bulaşmayı önlemek için kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Enjektörler tek kullanımlık olmalıdır. Manikür ve pedikür aletleri, jilet, dövme aletleri, cerrahi aletler, akupunktur iğneleri gibi malzemeler sterilize edilerek kullanılmalıdır ve kimse ile paylaşılmamalıdır.
  Cinsel temasla bulaşan bu hastalıklar tedavi edilmezlerse organizmada başka hastalıklara da yol açabilir. Mesela merkezi sinir sisteminde enfeksiyona neden olur. Cinsel temasla bulaşan hastalıklar, baş ağrısı, beyin iltihabı gibi yapabilir. Hatta ölümlere bile yol açar. Bunların önüne geçmek için bu hastalıkların mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca tedavi, aynı anda her iki eşe de uygulanmalıdır. Cinsel temasla bulaşan hastalıkların tedavileri gizli tutulmaktadır.