Çocuğuma Nasıl Pasaport alabilirim?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çocuğuma nasıl pasaport alabilirim?

  Çocuğa pasaport almak için bilmeniz gereken öncelikle çocuğun kaç yaşında olduğu önemli değil. Bir çocuk doğumundan bir gün sonra da, on yıl sonra da yurt dışına seyahat edecekse eğer mutlaka bir pasaportunun olması gerekmektedir.
  [​IMG]

  Eski pasaportlarda yani lacivert pasaportlarda anne veya baba dilerse çocuk anne ya da babasının refakatine eklenebiliyordu. Ama artık bu uygulama kalktı. Şimdiki yeni sistem pasaportlarda çocuklara ayrı pasaport alınmaktadır. Doğduğu andan 18 yaşını doldurana kadarki süreçte tüm yurt dışı seyahatlerinde mutlaka pasaport almak zorundadır. Ayrıca bebek bir günlük dahi olsa fotoğrafı ve nüfus cüzdanı da gerekmektedir.

  Çocuğa pasaport alırken gereken evraklar, fotoğraf, nüfus cüzdanı, harç ve cüzdan bedeli..
  Ayrıca bir muvafakatname gerekiyor. muvafakatname anne ve babadan alınan izin belgesidir. Eğer anne baba izin vermezse çocuklar yurt dışına çıkamazlar.
  Muvafakname denilen belge için ya anne ya da baba noter huzurunda çocuklarına izin verdiğini belirtelerek noter tastikli belge almak zorunda. Anne ve baba, çocuklarla beraber emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube müdürlüğüne giderek de bu belgeyi alabilirler.