Çocuk Oyunları Çeşitleri

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çocuklar için oyun çeşitleri

  Çocuk Oyunları


  Bir çocuğun oyunda gösterdiği çesitlilik başka bir canlının yavrusunda bulunmaz. Her durumda, her ortamda ve her tür malzeme ile çocuklar akıl almaz oyunlar çıkarır. Çocuk hayalgücü ile hiç durmaksızın yeni senaryolar üretir ve ürettiği bu senaryoları en içten duygularla oynar. Çocukların oynayamayacakları rol yoktur.her mesleği, her insanı, her türlü hayvan ve eşya rolünü rahatlıkla canlandırabilir ve oynayabilirler.
  Ağaç, günes, taş, ay rolü bile oynayabilir.Tabii bunların neler olduğunun farkında olarak..
  Bir çocuk ahçı olup ayakkabı içerisinde yemek pişirebilir, terlikler içinde servis yapabilir. İnanın onlar büyüklerden çok daha yetenekli ve daha orijinal buluşları olan varlıklardır. Dünyaya egemen tiyatr oyuncusudur çocuklar, hiç bir seyirciye ihtiyaç duymadan, alkış beklemeden ve diledikleri sahne - dekorla, her rolü oynayabilirler.Çocuk oyununa daldığında birileri müdahale eder veya ilgilenirse, bu hemen bir gösteri biçimine dönüsür.

  [​IMG]

  Çocuk oyunları çeşitlerine gelince:
  Oyunlar tek oynanan oyunlar ve grup oyunları olarak ikiye ayrılır.
  Çocuğun çevresinde başka insanların olduğunu anlaması, onlarla kendinisini kıyaslaması ve haklarına saygı göstermesi, yardımlaşmayı, dostluğu anlaması için grup oyunları çok gereklidir. Ama günümüzde tek çocuklu aileler, çocuk parklarının çocukları tek başlarına oynamaya iten bazı nesneleri, okul öncesi eğitim kurumları ve okul hayatına kadar çocukların grup oyunlarını engellemektedir.

  Çocuk oyunların büyük bir bölümünü oyuncaklarla öğrenir. Çocuğun bazı beden hareketlerini yapmaya yönelik oyuncaksız oynanan oyunlar da vardır. Koşmak, sıçramak, yatmak, kalkmak gibi..Bu ikinci grup oyunlar, çocuğun beden gelişimine bağlı oyunlardır.
  Çocuk oyunları amaçlarına göre bir sınıflandırmak gerekirse; bedensel gelisim oyunları, zihni geliştiren oyunlar ve hos vakit geçirme amaçlı oyunları olarak sınıflandırılabilir.

  [​IMG]