Çocukla Sağlıklı İletişim Kurmak

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilmek için olumsuz duygu ve düşüncelerimizden çok, olumlu düşüncelerimizi söylemeliyiz. Düşüncelerimizin ifadesinde pozitiflerin daha fazla olması gerekmektedir. Çocuğun iyi ve olumlu taraflarını ifade etmek onunla bütünleşmemizi sağlar.Olumlu mesajları,davranışla birleştirerek vermek daha etkilidir.Sağlıklı iletişimde ne davranışlar ne de olumlu sözler tek başına yeterli olmamaktadır.Bu nedenle olumlu sözlerle,davranışları birleştirerek vermek lazım.

  Çocukların becerileri ve olumlu yanları ne kadar çok dile getirilirse kişilikleri de o oranda gelişir.Bu yüzden çocukları gerçekçi bir şekilde olumlu takdir kullanarak desteklemeliyiz.

  Çocuğun kusurlarını ve yanlışlarını söylemek de anne-babanın görevidir. Fakat gençlere hatalarını söylerken dikkatli olmak, kırıcı olmamak gerekiyor.Çünkü maalesef en büyük hatalar birine hatalar söylenirken yapılıyor.Aile büyükleri hoşgörülü ve anlayışlı davranarak çocukla içten bir yakınlık kurabilirler.
   
 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cevap: Çocukla Sağlıklı İletişim Kurmak

  Aile büyükleri çocuklarıyla kuracakları iletişimde onlarla paylaşmayı ve bütünleşmeyi hedef almalıdırlar.

  Çoğunlukla anne-babanın çocuğuyla iletişiminde mesleki davranışlarını sürdürdükleri görülmektedir.Bu, son derece yanlıştır.Anne-babalar aile içerisinde öğretmen,hakim,polis...rollerinde olmayınız.Çünkü mesleki rollerin yeri eviniz değildir.Lütfen evde ,anne-baba olduğunuzu unutmayınız!

  Anne-baba çocukla ''ben dili'' ile iletişim kurmalıdır.Çünkü ''sen dili'' suçlayıcıdır; çocuğu savunucu durumuna sokar.Savunucu iletişim ,bireyin korunma ihtiyacından ortaya çıkar.

  Savunucu iletişimde bulunan kişiler genellikle cezalandırıcı ailelerde yetişkinleri için kendilerini sürekli olarak korumaları gerektiğine inanırlar.Çünkü onlar anne-babalarından çoğunlukla olumsuz mesajlar almış ve kişiliklerini korumak için bir savunma mekanizması geliştirmişler.Aile içindeki olumsuz mesajlar,bireyin bütün hayatı boyunca savunmacı bir iletişim geliştirmesine neden olmaktadır.
  Çocukların becerileri ve olumlu yanları ne kadar çok dile getirilirse kişilikleri de o oranda gelişir.