Çocuklar Neden Geç Uyur?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çocuklar Neden Geç Uyur? Çocuklarda Gece Uykusu

  Çocuğun uyku problemi fiziksel olduğu kadar duygusal bir nedeni de olabileceği belirtiliyor.

  Doğduğu ilk yıl bebeğin uykusuna, acıkması, gaz çıkarma problemleri, gürültü, ortamın ısısı, annenin kurduğu güven ilişkisi ve psikolojisi etki edebiliyor.

  Her çocuğun uyku alışkanlığı ve gereksinimi farklıdır. Yeni doğan bir bebeğin günde 16-17 saat uyuması gereklidir.

  Çocuklarda uyku sorunlarının büyük bir bölümü 2 yaşından itibaren görülür.Genellikle uykuya dalmada zorluk ve uyku bölünmeleri yaşayan çocukta geç yatma ya da uyuyamama nedenleri şunlardır:

  [​IMG]
  • Dalmakta zorluk çeker,
  • Bazı dönemlerde korkular,
  • çocuğun anksiyetesinin yüksek derecede olması,
  • uyurgezerliğin baş göstermesi,
  • ve diş gıcırdatma görülür.
  • uykuda alt ıslatma gibi etkenler sayılabilir.
  Bunlara ek olarak, çocukta baş gösteren uyku problemlerine anne-baba arasındaki sorunlar, kavgalar ya da anne-babanın psikolojik sorunları etki eder.
  Kardeş kıskançlığı, okula gitmek istememe, uyum sorunları gibi huzursuzluklar çocuğun uyku kalitesini düşürür.. Çocuk korkuyorum diyebilir, anne-babasına yakın olmak isteyebilir.Bunları anne baba, problem geçene kadar normal karşılamalı.
  Uykuda konuşma ve uyurgezerlik çocuklarda sıkça görülen uyku sorunlarından biridir.Genellikle çocuk çok derin uykuda olduğu dönemde bu problemler görülür.

  Psikolog Aynur Sayım, Çocuklarda uyku sorunlarının çözümünde ailelere önerileri şunlardır:

  [​IMG]

  - Çocuğun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalı, zamanında karşılamalı, bebeğinizi uykusundan uyandırmayın.

  - Onunla güven veren bir ilişkide olun.Çocuğun bireyselleşmesi için destekte bulunun. Güvendiğinizi hissettirin, ihmal etmeyin ama çok fazla da korumayın.

  - Ortamı özellikle uyku öncesi sakinleştirin. Gürültü,eğlenceli ve hareketli bir ortam varsa çocuk uyumak istemez elbette.

  - Çocuğunuza düzenli olarak vakit zaman ayırın, onunla keyifli paylaşımlarda bulunun.Aktivite yapmak, oyun oynamak çocuğa iyi gelecektir.

  - Çocuğunuzu çok fazla yargılamayın, sık cezalandırmayın, özelikle korkuları nedeniyle uyuyamıyorsa, onu anlamaya çalışın, anlatsın siz dinleyin ki rahatlasın.

  - Mümkün olduğunca Çocuğun yanında tartışmayın, kimseyi eleştirmeyin, devamlı bir sorundan bahsetmeyin.

  -Çocuğun dikkatinde, uyumunda, öğrenmesinde sorun varsa örneğin alt ıslatıyorsa,sinirli veya içe kapanıksa bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman desteği alın.