Çocuklar Zekat Vermekle Yükümlümüdür?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 12 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Çocuklar Zekat Vermekle Yükümlümüdür?

  Çocuk kavramı cinsiyet olarak olgunlaşmamış, islami ıstılahta fıkhi hükümler ile mükellef olmayan, baliğ buluğ çağına ulaşmamış demektir. Fakat öyle bile olsa miras yolu ile zengin olabilir. Bu durumda mevalileri yani onları himaye eden kimseler tarafından zekatları verilir. Durgun olan malın artması mümkün olmadığında ve zekatta onu zaman içerisinde bitireceğinden, mevalilerin bu tür malları kendi mallarına gösterdikleri dikkatle ticarete sokmaları lazımdır.
   
 2. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Çocuklar Zekat Vermekle Yükümlümüdür?

  Çocuk hükmündeki zenginlerin aile bireyleri yok ve yakın akrabalarının himayesinde isler, akılları erinceye kadar mirasları kendilerine teslim edilmez. Çünkü bu malın zayi olmasına sebep olacaktır. Fakat elinde bulunduran kimsede hevayi nefsinden harcayamaz. Mutedil bir ticaret yolunda kullanma imkanı varsa kullanabilir. Cenabı Allah yetimin malını yiyenleri çok şiddetli bir biçimde Kur'anı kerimde uyarmıştır.

  "Yetimin malına da yaklaşmayın. Ancak rüşdüne erinceye kadar en güzel bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Ahdi de yerine getirin. Çünkü verilen sözde elbette sorumluluk bulunuyor."İsra:34