Çocuklarınızı namaza alıştırın

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çocuklarınızı küçük yaşta namaza alıştırın

  ''Yedi yaşındaki çocuklarınıza namaz kılmalarını emrediniz. On yaşını tamamladıkları halde namaz kılmazlarsa kendilerine hafifçe vurunuz ve yataklarda onların aralarını ayırınız.''

  Açıklama: Bilindiği üzere namaz, akıl baliğ olan her müslüman için farz-ı ayındır. Mümeyyiz olarak yedi yaşını bitirmiş olan müslüman çocuklarının, baliğ oluncaya kadar namaz kılmaları menduptur, müstahsendir. Bu çocukları namaz kılmaya teşvik etmek ise velilerin üzerine bir vazifedir.

  Hayatlarına sebebiyet verdiğimiz yavruların dini, ahlaki terbiyelerine dikkat etmek, onları namaz gibi kutsal vazifelere ulaştırmak, onların dindarlık ve dürüstlük ile vasıflanmalarına ve yetişmelerine çalışmak bizim için önemli bir vazifedir.


  Kısaca; namaz, Müslümanlık'ta en büyük, en gerekli ibadettir. Namazın İslam dininde ne kadar önemli, ne kadar mukaddes bir ibadet olduğunu bu hadis-i şerif çok güzel göstermektedir. Artık uyanmalı, bu tür ibadetleri birer büyük nimet bilmeli, aile fertlerinin dindar ve nezih bir hayata sahip olarak yaşamalarını temin etmeye çalışmalı, bunun tersine hareketlerden kaçınmalıdır.

  ''Serinisecde-i baride firu etmeyenin
  Kameti pişi edanide ham olmaz da n'olur.''

  Anlamı: Başını Allah'a secde etmek için eğmeyenin, yüksek makamların önünde ham/acemi olarak dikilmez de ne yapar!.