Coğrafi Keşiflerin Sebepleri Kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 16 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Kısaca

  Bilinmeyen şeylere ve yerlere heyecan duyulması , en önceki çağlardan beri insanlığın elbette bir hissi idi . İlk çağlarda , dünyanın çok ufak bir kısmı tanınıyordu . Uzak bölgelere seyahat yapanları anlatıp yazdıkları hep heycan uyandırmaktaydı . Merkez çağda , Avrupa’dan Uzak doğu’ya giderek , çin’de kubilay kağa’nın yakınında olan Marko polo’nun verdiği verilere çok kimse inanmamıştı . Ibn Batuta , ibn Fablan buna benzer islam gezginleri de , ” bilinmeyen ” ülkelere geziler yaparak , gördüklerini kaleme almışlardı . Bunların doğruluğu anlaşıldıkça , ” yepyeni ” ülkelere duyulan heyecan ek olarak arttı . Keşiflerin birinci nedeni budur .

  Avrupa’nın islam ülkelerine karşı giriştiği Haçlı seferleri , görünüşte dini bir nitelik taşıyordu . Amaç , kutsal kudüs şehrini , Müslümanların elinden kurtarmaktı . Ancak , aslına bakarsanız Doğu’nun zenginlikleri , o çağda yoksul sayılacak Avrupa’nın gözlerini kamaştırıyordu . İki yüz yıla yakın devam eden haçlı seferleri , İslam dünyasındaki bolluğu ve refahı , Avrupa’nın ek olarak yakından tanımasına sağladı . Bu varlıklı yaşama duyulan itina , Avrupa’da yepyeni gelir kaynaklarının araştırılması çığrını açtı . Bunu yolu ticaretten geçiyordu . Bilhassa hindistan’dan Avrupa arasındaki ticaret yolları , baş bölgesinde Türkler olma üzere , Müslümanların elindeydi . Bu yüzden avrupalı tacirler , her uğrak yerinde çok yüksek vergiler ödemek zorunda kalıyorlardı . Bu yüzden , birden çok malın Avrupa’ya maliyet çok artıyordu . Şu takdirde , yepyeni yol aranması ve bulunması gerek olan duruma gelmiştir . 2. neden de budur . Anında tamamen Hıristiyan olan Avrupa , kilisesinin gösterişli baskı altındaydı . Papalığın rızası alınmadıkça , yepyeni topraklara açılmak zordu . Bu yönden , erişilecek yerlerde Hıristiyanlığın yayılması da göz önünde bulunduruluyordu . Bu da , dini bir neden oluşturuyordu .
  Barutun ve topun kullanılmasıyla meydana çıkan kuvvetli krallıklar , ticari bölgede birbirleriyle rekabete başlamışlardı . Uzak doğu’ya yepyeni yollarla erişmek , Çin ve Hindistan buna benzer ülkelerin zengin mallarını kendileri taşımak amaçlı yepyeni yollara gereksinim duyuyorlardı . Bu ise , ancak yepyeni keşiflerle sağlanabilirdi .
  Coğrafya keşiflerinin yapılabilmesi amaçlı , elverişli bir bilim ortamına da girilmişti . Dünyanın düz değil , yuvarlak olduğu gerçeği Müslümanlardan öğrenilmişti . Dünya yuvarlaksa , doğu’ya dosdoğru değil , batıya dosdoğru da gidilerek benzer yere ( Hindistan’a ) ulaşılabilirdi .
  Bunu yapabilmek amaçlı teknik imkanlar da elde edilmişti . Pusula , rüzgar gülü buna benzer aletler şunlar arasındaydı . Ek Olarak , açık denizlerin fırtınalarına sağlam büyük ve sağlam gemilerde yapılabiliyordu