Cuma Günü Amelleri

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cuma Gününü Nasıl Değerlendirebiliriz?

  Cuma Günü Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Cuma günü Cenabı Allah'ın kullarına hafta içerisinde bağışladığı en faziletli ve bereketli günüdür. Cuma günü müslümanların bayramı niteliğindedir. Bu günde maddi ve manevi bereketler mevcuttur. Peygamber Efendimiz Cuma gününün önemini sahabesine özellikle tavsiye buyurmuştur. Sahabeler bu günü diğer günlerden her zaman ayrı tutmuşlardır. Cuma günü çalışmaktan ziyade bütün müslümanlar ile bir araya gelmeye gayret göstermişlerdir. Ayrıca zamanlarının çoğunu bu günde ibadet ile geçirmeye çalışmışlardır. Peygamber Efendimizi; "Cuma günü öyle bir saat varki Cenabı Allah kulunun duasını geri çevirmez" mealindeki hadisine binaen sürekli zikir ve dua etmeye çalışmışlardır.

  Cuma günü yapılacak ibadetleri kısaca şöyle sıralayailiriz. Öncelikle Cuma günü Perşembe akşamından başladığı için Perşembe gecesini değerlendirerek başlayabiliriz. Perşembe akşamı Yasin Tebareke Nebe surelerini okuyup hasıl olan sevabı peygamberler başta olmak üzere ve kendi akrabalarımızdan ahrete göçenleride dahilederek bütün müslümanlara dua edip bağışlayabiriz. Perşembe akşamı islam camiasında genel olarak böyle bir kültür ve ahlak olduğundan bu engin dua çemberine bizde dahil olmuş oluruz. Cuma günü güzel kokular kullanıp, elbisemize ve saç sakalımıza özen gösterek bayram sevinci ile harek etmeliyiz. Cuma günü Peygamber Efendimize salavatı şerif okumak çok faziletli ve sevaptır. Çalışıyorsak iş esnasında veya evde oldukça çok sayıda salavatı şerif okumaya gayret göstermeliyiz. Cuma günü toplumsal bilinç açısından küsler varsa barıştırmaya çalışmalıyız. İhtyaç sahiplerini gözetip, Cenabı Allah'ın rızasını kazanırken yoksullarında gönüllerini hoş tutmalıyız. Cuma gününün öenmi bir hadisi şerifte şöyle rivayet edilmektedir; "Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Adem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır" (Müslim: Cuma: 18) Cenabı Allah En'am suresi 160. ayeti kerimede şöyle buyuruyor; "Kim bir hayır yaparsa bu kendisinden on misliyle kabul edilir" Cuma gününün fazilet ve bereketi ile yapacağımız amel ve hayırlar daha fazla önem kazanıyor.

  Cuma günü hafta içerisinde yapmış olduğumuz küçük günahların telafisini bir fırsattır. Toplumsal kaynaşmanın en önemli faktörlerindendir. Müslümanların bir vücut olarak hareket etmelerinin merkezini oluşturmaktadır. Dünya genelinde müslümanların bir vücut olabilecek şuuru kazanmaları ile birlikte zilletten izzete geçiş için bir basamaktır. Cumanız mubarek olsun.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]