Cuma Gününün Fazileti

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cuma Günü ve Fazileti

  Güneşin üzerine doğduğu en mukaddes gün, Cuma günüdür. O günde Hz. Adem yaratılmıştır ve o günde cennete girmiş, o gün cennetten men uzaklaştırılmıştır. Kıyamet de cuma gününden başka bir günde kopmayacaktır.

  Bu hadis-i şerif cuma gününün önemini belirtmektedir. Çünkü bu mübarek günde muazzam hadiseler meydana gelmiştir. Şöyle ki: Hz. Adem'in bir kudret harikası olan yaradılışı cuma günü olmuştur. O mübarek peygamberin belirli bir vakit için bile olsa cennete konulması da cuma günü vaki olmuştur. İnsanlığın ilk babası ve ilk peygamberi olan o yüce zatın yeryüzünü şereflendirmesi de bu günde gerçekleşmiştir. Zaten Hz. Adem'in yaratılışındaki ve peygamberliğindeki en büyük hikmet, insan türünün yeryüzünde ortaya çıkması ve onlara ilahi dini tebliğ buyurmasıdır. İşte bu ulvi hikmet de cuma gününden itibaren tecelli etmeye başlamıştır. Bu sebeple cuma günü, haftanın günlerinin en faziletlisidir.

  Büyük alimlere göre arefe günü ise bütün bir sene içindeki günlerin en faziletlisidir. Caneb-ı Hak, cümlemizi bu kutsal günlerin şerefini hakkıyla idrak ederek bunları güzel amellerle geçirmeye muvaffak olan salih kullarının arasına katsın. Amin..

  [​IMG]