Cuma Hutbesi Nasıl Okunmalıdır

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cuma Namazı Hutbesi Nasıl Verilir

  Cuma Günü Vaazı Nasıl Yapılır

  Cuma günü bütün dünya müslümanlarının tek yürek olup, rahmet atmosferini oluşturarak, alemler için Cenabı Allah'ın mağfiret ve nimetini kazandırdıkları mübarek bir gündür. Cuma günü müslümanların bayramı ve hafta içindeki en mutlu günleri hükmündedir. O günün rahmet ve bereketinden faydalanmak için her müslümanın azami gayret göstermesi gerekmektedir. Cuma namazının belli şartları, farz ve sünnetleri vardır. Bu şartların gerçekleştiği yerlerde cuma namazının farzlarından bir tanesi de imamın hutbe okuması ve yeterli sayıda cemaatin hazır bulunmasıdır. Cemaat içinde hutbeyi namaz içindeymiş gibi dinlemesi gerkmektedir. Cuma hutbesi uzakta okunuyor, anlaşılmıyor yada duyulmuyor olsa bile cemaatin hutbe süresince hazır bulunması gerekmektedir. Hutbeye yetişemeyen cemaatin cuma namazı caiz olmaz. Yeterli sayıda cemaat yoksa cuma namazı olmaz. Bu sayı Hanefi meshebine göre imam ile birlikte 3 kişi, Şafi meshebine göre ise 40 kişi olması gerekmektedir.

  Cuma hutbesinin rükünleri Hanefi meshebi imamı Ebu Hanife'ye göre, Cenabı Allah'ı (cc) zikretmek ve anmaktan ibarettir. Yani imam hutbeye çıkıp Elhamdulilah, Subhanallah ve Lailaheillallah dese hutbe gerçekleşmiş olur. Hanefi imamlarından Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre hutbe, namazın son oturuşunda tahiyyat duasını okuduğumuz süre miktarınca, Cenabı Allah'a şükür, Peygambere salavat ve mü'minlere ederek zikri uzatmaktır. Hutbenin diğer vücupları ise, cuma imamının taharet ve tessüt ile ayakta cuma hutbesini okumasıdır. Cuma hutbesinin sünnetleri ile, hutbeyi iki kısmda bitirmektir. Birici kısımda Cenabı Allah'ın ayetleri ile cemaate nasihat edilirken, ikinci kısımda ise Peygambere ve bütün müslümanlara duadan ibarettir. İki hutbe arasında üç ayet okuyacak kadar oturması sünnettir. İmamın her iki hutbesi uzatmaması cuma namazının sünnet olan adaplarındandır. Çünkü cemaatin genelini göz önüne alarak, hasta yaşlı ve diğer hususları düşünmek gerekmektedir.

  Cuma namazının ilk sünneti bittikten sonra müezzin Cuma namazının ezanı olan iç ezanı okunurken imam mimberin kapısına gelerek "Allahümme ifteh aleyna ebvabe rahmetike ve yessir aleyna hazâine fazlike ve keramike ya ekramelekramine ve ya erhamerrahimin" duasını okur ve minbere çıkar. Rivayet edilen diğer dualardan ezberinde olanları okuyarak basamakları çıkıp cemaate dönerek oturur. Ezan bittikten sonra ayağı kalkarak cuma hutbesine başlar. Besmele, hamdele ve salvelenin ardından hutbenin içeriğine uygun ayet ve hadisleri okuduktan sonra türkçe ayet ve hadislerin mealini vererek nasihatte bulunur. Bu kısım bitince oturup kısa bir dua etikten sonra tekrar kalkarak Peygamber Efendimize salavat ve mü'minlere dua ederek, Nahl suresinin 90. ayeti kerimesini okuyup hutbeyi bitirir. "Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor"

  إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَيَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ ۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ​


  "İnnallahe ye'mürü bil adli vel ihsanive itai zilkurba ve yenha anil fahşai vel münkeri vel bağy. Yeızuküm le‘alleküm tezekkerun"
  [​IMG]
  yawux/webokur.com