Cuma Namazının Kılınabilmesi için Gereken Şartlar Hangileridir

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Cuma Namazının Şartları Cumanın Farzları Nelerdir
  Cuma Namazının Kılınabilmesi için Gereken Şartlar Hangileridir


  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Aleyhisselam Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında Cuma Namazı Müslümanlara farz kılınmıştır. Her taabbudi amel gibi Cuma namazının da belli şartları vardır. Nasıl ki diğer namazların vakit niye kıble gibi farziyeti yerine gelip de uygulanması meşru ve geçerli olacak şartlara bağlıysa Cuma namazı da İslami hüküm ve şartlara bağlıdır. Bu gerekli olan şartların bulunmaması durumunda Cuma namazı geçerli olmaz vaktin namazı olan öğle namazı kılınmalıdır.

  Öncelikle Cuma namazı Vücubu yani kılınırken gerekli olan hükümler ve Edası yani Cuma Namazının kılınıp yerine getirilme ve uygulanabilir olmasının belli hükümleri farzları ve sünnetleri vardır. Sırayla anlatacak olursak;

  1.Vücubunun Şartları:

  Cuma namazını bir Müslümanın kılabilmesi için 9 özelliği üzerinde taşıması gerekir. Bunlar; Seferi olmaması, hasta olmaması, hür olması, düşmandan emin olması, rüşte ermiş olması, kör topal ve camiye gidemeyecek şekilde sakat olmaması, er kişi olması ki bayanlara cuma farz değildir ve hava şartlarının elverişli olması.

  2. Edasının Şartları:

  Cuma namazının edasının yerine getirilebilmesinin yani sıhhatinin şartları ise 7 tanedir. Bunlar maddeler halinde şöyledir.

  a) Şehirde kılmak: Hanefilere göre en az kırk kişinin yılın her ayında sürekli olarak ikamet ettiği yerleşim birimleri şehir hükmündedir.

  b) İzin Almış Olmak: Yine Hanefi fukehasına göre Cuma namazı kılınacak yer için Emirel Mümininden izin alınması gerekmektedir. Çünkü Cuma namazı İslami otoritesinin erki ve meşrutiyeti hükmündedir. İslam tarihinde bir çok gayri İslami otorite halkına karşı kendi meşrutiyetini ispat edip olası bir uyanışı önlemek için Cuma namazını zorla kıldırmışlardır.

  c) Öğle Vakti Kılmak: Cuma namazı öğle namazı vakti içinde kılınmalıdır. Eğer vakit geçmişse Cuma namazı kaza edilmez.

  d) Hutbe Okumak: Cuma namazında hutbe okunmazsa namaz da olmaz. Hutbe sünnetleri açısından çok çeşitlidir. Temel olarak besmele hamdele ve salveleden oluşan belli bir zikri yerine getirmek farziyeti yerine getirmiş olur.

  e) Cemaat: Cuma namazı tek başına kılınmaz. Hanefilere göre en az 3 erkek kişinin bulunması gerekmektedir. Bu sayı Şafiilerde 40, Malikilerde ise 12 kişidir.

  f) Bir Yerde Herkese Açık Camide Olması: Cuma namazının kılınacağı cami diğer vakitlerde de bütün Müslümanları ibadetine hazır ve açık olmalıdır. Ayrı Cuma namazı bir yerde kılınmalıdır. Eğer şehrin ortasından büyük bir nehir geçiyor ve insanların cem olmasına engel teşkil ediyorsa yine Halife tarafından izin alınarak ikinci bir yerde kılınabilir. Günümüzde insanlar kumar ve nefsani arzuları için yüzbinleri içine alan futbol sahaları ve benzeri yapılar yaparken İslami endişe ve düşünce taşımadıkları için böyle bir ihtimali varsayım olarak bile kabullenemiyorlar. Halbuki tarih boyunca gerçek İslam Devletleri cuma mescitleri inşa ederek Cuma namazının topluca kılınmasını sağlamışlardır. Cuma zaten cem olmak toplanmak anlamına geliyor. Müslümanlar cuma günü toplanıp ortak bir otmosfer oluşturarak birbirlerine rahmet okur ve dünya çapında olsun yerel çapta olsun Müslümanların ihtiyaç ve sorunlarını paylaşıp gündem oluştururlar.

  g) Hutbeyi Namazdan Önce Okumak: Cuma günü hutbe okumak farz olduğu gibi cuma namazından okumakta bir o kadar gereklidir.
   
 2. sparrow

  sparrow

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  36
  Cevap: Cuma Namazının Şartları Cumanın Farzları Nelerdir

  bu da çok güzel olmuş.. ;)