Cumhuriyet olmasaydı yaşantımız nasıl olurdu

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  cumhuriyet olmasaydı nasıl bir hayat olurdu

  Cumhuriyet’ten önce Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Devleti vardı. Saltanat ile yönetilen Osmanlı’da devlet padişahlar tarafından yönetilirdi. Padişahlık ise babadan oğula geçen ve bir aile tarafından yönetilen bir sistemdi. Cumhuriyet olmasaydı günümüzde Padişahlık ile yönetilirdik ve bizi yönetecek insanları biz seçemezdik. Yani halkın kendini yönetmesi diye bir şey söz konusu olmayacaktı. Cumhuriyet kurulmasaydı ülkemiz saltanat ile yönetilecekti ve seçme ve seçilme hakkı olmayacaktı.

  Cumhuriyet kurulmuş olmasaydı konuşma dilimiz Türkçe değil Osmanlıca olacaktı. Arap harflerinden oluşan Osmanlı dilini kullanıyor olacaktık.

  Cumhuriyet kurulmasaydı günümüzde hala hicri takvimi kullanıyor olabilirdik. Çünkü Osmanlı miladi takvim yerine hicri takvimi kullanıyordu.

  Yine cumhuriyet kurulmasaydı kılık kıyafetimiz modern kılık kıyafetler olmayabilirdi. Osmanlı ve arap usulüne yakın kıyafetler giyiliyor olabilirdi.

  Cumhuriyet ile yönetilmiyor olsaydık kadınlara tanınan bazı hak ve hürriyetler bugün olmayabilirdi.

  Sonuç olarak cumhuriyetin kurulması ile birlikte bir çok hak ve hürriyete kavuşmuş olduk. Eğer Cumhuriyet kurulmasaydı bu hak ve hürriyetlere kavuşmuş olmayacaktır.