Cumhuriyetin ulusumuza kazandırdıkları nelerdir konulu kompozisyon

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Cumhuriyetin ulusumuza kazandırdıkları nelerdir

  Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen Cumhuriyet, ülkemizde Osmanlı’dan sonra yeni yönetim şekli olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyet’in kabul edilmesi ile birlikte hem birey olarak hemde ülke olarak bir çok kazanımlarımız olmuştur.

  Padişahlık yönetimi son bulmuştur ve babadan oğula geçen yönetim şekli ortadan kaldırılmıştır. Halifeliğin kaldırılması ile birlikte devletin dini tabiri de anayasadan çıkarılmıştır ve laiklik ilkesi anayasaya eklenmiştir.Kadının geri planda kaldığı Padişahlık sisteminden kadının seçme ve seçilme hakkına sahip olması Cumhuriyet ile kazandırılmıştır. Çok partili hayata geçiş gerçekleşmiştir.

  Yeni Türk harfleri kabul edilerek ülkenin eğitim dilinde de devrim yapılmış ve Arap harflerinin kullanımına son verilmiştir. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu kurularak ülkenin dil ve tarih konusunda daha da ileriye gitmesi sağlanmıştır. Uluslararası saat, takvim ve uzunluk ölçüleri kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.Medeni Kanun ve Türk Ceza Kanunu da kabul edilerek modern toplumlar seviyesine ulaşılmıştır.


  Yine kişisel anlamda kazandırılan yenilikler arasında şapka ve kıyafet kanunları çıkarılmıştır. Modern giyim ve kuşam tarzı ortaya çıkmıştır. Ad karmaşasını ortadan kaldıran soyadı kanunu da kabul edilmiştir.

  Sonuç olarak çok uzun yıllar padişahlıkla yönetilen bir millet Cumhuriyetin ilanı ile artık kendi kendini yönetmeye başlamıştır.Ulusumuz artık hak ve özgürlükler kazanmış ve birey olmanın insan olmanın şerefine nail olmuştur.Cumhuriyet bizlere bağımsızlık vermiş,demokrasi vermiştir.Cumhuriyet rejimi sayesinde ulusumuz bir çok devletle her konuda rekabet haline girmiş ve her geçen gün ilerlemeye başlamıştır.Ayrıca memnun olmadığı yöneticileri değiştirme gücünü elde etmiştir.