Dağların Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ayaz tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Dağların Özellikleri Nelerdir Kısaca

  - Yüksek dağlar , ve Dünya’nun kutuplarına yakın olarak bulunan dağlar , atmosferin ayrıyeten ilgisiz tabakalarıyla birlikte bulunurlar . Bu sebeple sıkça don tesiriyle meydana iştirak eden buzlanmaya ve erozyona maruz kalırlar .
  - Bir Takım süreçlerle en tanınan zirve şekilli dağlar ortaya çıkar . Bu dağların bazıları eriyen buzlarla meydana konulan buzul göllerine sahiplerdir , mesela Bhutan’da yaklaşık üç . 000 buzul gölü bulunmaktadır
  - Olması Gerektiği Kadar uzun dağlar tabanlarından tepelerine dolayında pekçok ilgi çekici iklimsel şartlara sahip olurlar ve ilgi çekici yüksekliklerde ilgi çekici dünya alanları barındırırlar . Bu zonlarda bulunan fauna ve flora yukarıdaki ve aşağıdaki şartlardan izole olmaya , bu zonlardan kullanıcılar almamaya meyillidir . Bu izole olmuş ekolojik sistemler gökyüzü adası ve/veya mikroklima olarak bilinir .
  - Ağaç ormanları , dağın bir yanında bulunan , ağaçlarla nemlenen , eşsiz ekosistem ormanlardır . Pekçok uzun dağlar buz veya karla örtülü olabilirler .
  dağlar yerden ayrıyeten soğuktur , nedeni ise Güneş Dünya’yı yerden yukarıya dosdoğru ısıtır . Güneş’in radyasyonu atmosferden geçerek yere iner ve yerküre ısıyı emer .
  - Yerküre’nin yüzeyine en yakın gökyüzü , sanırım , ayrıyeten ılıktır . Dağda artan gökyüzü , kolay olmayan ılınır ve netice olarak soğur . Gökyüzü sıcaklığı normalde , her 300 metre yükseklikte bir ila 2 C derece düşer .
  - Dağlar sanırım inssan dünya alanı olarak düzlüklere karşı ayrıyeten az seçim edilir , buralarda gökyüzü ayrıyeten serttir ve tarım alanları ayrıyeten az bulunur . Pekçok büyük yüksekliklerde havada ayrıyeten az oksijen bulunur ve güneş radyasyonu UV’ye karşı ayrıyeten az sığınma sağlanır .
  - Hipoksiya’nın ( kanda az oksijen bulunması ) neden olduğu Akut Dağ Rahatsızlığı , ayrıyeten alçak kesimlerde yaşayıp , üç . 500 metreden ayrıyeten yukarılarda birden çok saatini geçirmiş kişilerin yarısını etkiler .
  - Dünyaya dağılan dağların ve dağlık dizilerin bir bölümü kendisinin naturel hallerinde ve ağaç kesimi , madencilik , otlatma amaçlı kullanılabildiği bunun için aynı az kısmı tümü amaçlı , bazıları ise eğlence ( rekreasyon ) amaçlı kullanılmaktadırlar .
  - Bir Takım dağlar yanlızca ağaçlıkken , bazılarının zirveleri görülmeye ölçüt olağanüstü manzaralara sahiptir . Dağdan dağa geçiş yapılıp zirvelere erişilebilir; yükseklik , diklik , düzlük , arazi yapısı , gökyüzü ve yol koşulları bu geçişleri etkileyen faktörler olduğu bunun için aynı , teleferikler bunun için aynı ayrıyeten pratik ulaşım amaçlı yapılmış otomobiller da dağlarda bulunabilir .
  - Dağcılık , hiking , taş tırmanışı , buz tırmanışı , tepeden aşağıya kayma ve kar sörfü bunun için aynı eğlence aktiviteleri dağları neşeli hale getiren uğraşlardır . Tepeden aşağıya kayma bunun için aynı akitivitelerde dağlar bilhassa düzlükse eğlenceyi arttırıır . Bununla birlikte bu tür uğraşlar her an amaçlı risk taşımaktadır