Damar çeşitlerini yazarak görevlerinden birer tane belirtiniz

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Damar çeşitleri ve görevleri nelerdir

  Kan damarları yapı ve görevlerine göre üçe ayrılırlar. Bunlar: atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır. Bu damarların görevlerinden kısaca şöyle bahsedebiliriz:

  Toplardamarlar

  Toplardamarlar, üst ana ve alt ana toplardamar olarak ikiye ayrılır . Her iki damar da vücudun üst ve alt kısımlarındaki kanı toplayıp kalbin sağ kulakçığına getirir. Ayrıca, akciğerlerden oksijene doymuş kanı getiren ve sol kulakçığa açılmakta olan 4 adet akciğer toplardamarı vardır.

  Atardamarlar

  En kalın kan damarı olan aort sol karıncıktan çıkar . Bu atardamarın karıncıktan çıkış ağzında üçlü bir sigma kapakçığı yer alır. Bu kapakçık kanın aorttan sol karıncığa geri girmesine engel olur. Aort, kalpten ileriye doğru gittikçe çeşitli organlara doğru dallar vererek vücudun en uzak yerlerine kadar vardıktan sonra kanı iletir. Akciğer atardamarı ise sağ karıncıktan çıkışını yapar ve akciğerlere doğru uzanır. Bu damarın çıkış ağzında da üçlü bir sigma kapakçığı yer alır. Akciğer atardamarının çıkışındaki sigma kapakçığının görevi kanın tekrar sağ karıncığa dönüşünü engellemektir.

  Kılcal damarlar

  Kapiller, çapları çok ince olan damarlardır . Kılcal damarlar dokuların içine dağılıp, kılcal damar ağlarını oluşturarak vücudun en küçük hücrelerine dek kanın iletimini sağlamakla görevlidir (atardamar kılcalları). Hücrelerden aynı şekilde kanı toplayan yine kılcal damarlardır (toplardamar kılcalları).