Darwin'in Evrim Hakkındaki Görüşleri Nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Darwin'in Evrim ile ilgili Görüşleri Nelerdir

  Charles Darwin, Atlas Okyanusu’ndaki adalarda, Güney Amerika’da Galapagos adalarında, Yeni Zelanda’da, Avustralya’da ve Güney Afrika’da uzun süren gözlemleri sonucu bugüne kadar tartışılan evrim görüşünü ortaya atmıştır. Evrim görüşüne göre "Türler belirli sayıda ve değişmez olmayıp, çok uzun zaman boyunca değişmektedir.”

  “Türlerin Kökeni” adlı eseri ile Darwin, canlıların evrimine bir açıklık getirmeye çalışmıştır. Bu eserinde Darwin “Doğal Seçilim” (Doğal seleksiyon) mekanizması üzerinde durmuştur. Bu görüşe göre tabiatta acımasız bir hayat mücadelesi vardır. Bu hayat mücadelesinde zayıflar elenmekte, güçlüler yaşamaktadır. Doğal seleksiyon hipotezi yeni bir türün eski bir türden nasıl geliştiğini ve yeryüzünde büyük bir canlı çeşitliliğinin nasıl ortaya çıktığını açıklamaya çalışır.

  Bu hipotezin dayandığı görüşler şöyle özetlenebilir:

  1. Organizmalar, büyük bir üreme potansiyeline sahiptir. Po-pülasyonun bireyleri çok sayıda gamet üretmektedir.

  2. Küçük dalgalanmalar dışında, normal olarak doğal popü-lasyonlar büyüklük bakımından sabit kalmaktadır.

  3. Doğal kaynaklar sınırlıdır. Canlılar geometrik dizi şeklinde çoğalırken, besinler aritmetik dizi şeklinde artar.

  Bu üç gözlem sonucunda Darwin şu yargıya varmıştır: Doğadaki sınırlı kaynakları kullanma bakımından popülasyonu oluşturan bireyler arasında, yaşamı sürdürmek için sürekli bir rekabet vadır. Bu rekabette üstün gelenler yaşamlarını sürdürerek gelecek kuşaklara kalıtsal özelliklerini aktarırlar. Diğerleri bu rekabette kaybederek ortadan kalkarlar. Bu duruma doğal seleksiyon (doğal seçilim) adı verilir.

  4. Bir popülasyonu oluşturan bireyler arasında büyüklük, renk, davranış ve birçok özellik bakımından farklılıklar vardır. Bireyler arasındaki bu farklılığa varyasyon adı verilir.

  5. Bu varyasyonlar, dölden döle aktarılır.

  Bu son iki gözleme göre Darwin, bir popülasyondaki bireylerin sahip olduğu varyasyonlara bağlı bazı özelliklerin, o bireylere popülasyondaki diğer bireylere oranla çevresel kaynakları daha etkin kullanma, daha iyi yaşam sürme ve daha iyi üreme avantajı sağladığını düşünmüştür.

  Canlıların sahip oldukları kalıtsal özellikleri sayesinde değişen ortam koşullarına uyum sağlamalarına adaptasyon denir. Adaptasyon sonucu ortaya çıkan özellikler kalıtsaldır.

  Darwin’in bu görüşleri temel alınarak oluşturulan modern evrim mekanizması kısaca aşağıdaki şemada özetlenmiştir.