Dede Korkut Kimdir? Nerelidir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Dede Korkut Kimdir?

  Dede Korkut, Türk dünyasının ''birlik'' sembolü, geleceğinin umudu, efsanevi kahraman, dini ve ahlaki reformcusu, evliyadan biri.

  Azerbaycan'da Korkut Ata veya Dedem Korkut'un Korkuteli kasabasının ya da Türkiye'de Antalya'nın Dede Korkut'un vatanı olduğu rivayet edilir.
  Ancak onun mezarı; Kazakistan'da, Kızılordu'dadır. Kazak Türkleri, Dede Korkut'un , Sirderya boyunda yaşayıp, orada vefat ettiğini rivayet ederler.

  Dede Korkut'un ölüm tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, o, bütün eski devirler düşünürleri gibi, çok uzun yaşamıştır.Efsanelere, onun yaşı için türlü rakamlar göstermektedir.95, 195, hatta 400 yıl gibi. Rivayetlerde Dede Korkut doğduğu zaman gökyüzünü karabulut kaplamış, güneş tutulup, yeri karanlık basmış , gökyüzü gürlemiş,şimşekler çakmış, çok şiddetli yağmur yağmış, doğum çok zor geçmiş,böylece üç gün sürmüş.Bu korkunç günü halk ''Karabasan'' olarak adlandırılmış, çocuğa Korkut ismi verilmiştir.

  Başka bir rivayete göre; Korkut 7. ve 8. yüzyıllarda Sirderya nın aşağısında doğmuştur. Bir Kazak atasözü ''Korkut nehrin son kısmında yaşıyor'' demektedir. JanakentSirderya'nın son deltasında bulunuyor. 1222 yılında Cengiz Han'ın büyük oğlu Josi Han tarafından işgal edilmiştir. Daha evvel bu şehir Harezm Hanlığının emri altındaydı.Moğollar, o şehrin idaresinde kendi kumandalarını geçirmiştir. Bu bilgiler, bize şehrin önemini göstermektedir.

  Aynı rivayette; Korkut'un doğumuyla ilgili Türkistan şehri civarındaki Karaşık Nehri ve Karatav'ın bazı kolları gibi, yer isimleri geçmektedir.Bu bölgede efsanelerde zikredilen eski adıyla Karaspan Köyü bulunmaktadır.
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Dede Korkut Kimdir? Nerelidir

  Dede Korkut, dünya Türklüğünün fikir atasıdır ve kutsal kahindir.