Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve webkolik tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Sağlığa Yararları


  Sağlıklı beslenmenin temel kuralı dengeli ve düzenli beslenmektir. Dengeli beslenme, vücudun bütün fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için ihtiyaç duyulan enerji miktarını içerecek oranda dengeli düzeyde besin sağlanmasıdır. Açlık ve yarı açlık, yetersiz beslenmeye yolaçar. Dengeli beslenme ise enerji ihtiyacı ile beraber vücudun yapım, onarım ve diğer işleri için ihtiyaç duyulan besin öğelerinin dengeli bir şekilde sağlanmasıdır.Beslenme, vücudun büyümesi, normal ve sağlıklı çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli olan besin maddelerinin, yiyecekler yolu ile sağlanmasıdır.

  Dengeli ve Düzenli Beslenme,sağlıklı gelişimde çok önemlidir. İyi gelişsin diye çocuklara tıka basa yedirmek, yemek aralarında çeşitli şeyler yedirmek yanlıştır. Yemek seçilmesi engellenmelidir. Tek çeşit beslenme yerine, dengeli beslenmeye önem verilmelidir.
  Dengeli ve Düzenli Beslenme eğitimi okula giden öğrencinin yanısıra, çocuğuna yumurta, süt yerine çikolata alan ana-babaya kadar her bireye verilmelidir.
  Bir insan sadece tereyağı yiyerek de enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Fakat yapım onarım için gerekli olan proteinlerden, vitaminlerden yoksun kalacağı için, dengesiz beslenmiş olacaktır.

  Düzensiz beslenmenin aksine ihtiyacından fazla yiyecek tüketimi, aşırı beslenme şişmanlığa yol açar.

  Düzensiz ve dengesiz beslenme, özellikle büyüme ve gelişmenin devam ettiği çocukluk döneminde, büyüme ve gelişme geriliğine sebep olur. Beslenme yetersizliği, bebeklik döneminde zeka gelişmesini engeller. Kızamık, boğmaca, verem, ishal vb. hastalıkların ağır seyretmesine sebep olur.
   
  Son düzenleme: 8 Ekim 2013