Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemini Açıklayınız

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Elif tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Her birey öncelikle sağlığını kendisi için korumalıdır.Dengeli ve Düzenli Beslenmenin önemi de burada başlar. Modern sağlık anlayışı; Bireyin sağlığını korumasıyla başlayıp toplum sağlığına uzanan geniş bir sağlık anlayışını topluma kazandırılması esasına dayanır. Elbette tüm toplumlar sağlıklı nesillere sahip olmak ister. Sağlığın korunması için biyolojik, fiziksel ve sosyal çevrenin olumlu hale getirilmesi birici koşuldur. Çünkü "Sağlığın korunması daha kolay, daha akılcı ve az masraflıdır"
  Sağlıklı bir çevrede doğmak ve yaşamak, insanların doğuştan kazandıkları haktır. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların iyileştirilmesinde fırsat eşitliği toplumsal yaşamın temel kuralıdır. Bu nedenle kişiye yönelik önlemlerin ihmal edilmemesi gerekir.
  İnsan sağlığının korunması sadece beden sağlığından ibaret değildir. Dengeli ve Düzenli Beslenmenin yanı sıra kişinin ruh sağlığının da beden sağlığı kadar korunması gerekir.
  Bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı olmak kişinin yaşamını anlamlı kılar. Genetik faktörler gibi etki edemeyeceklerimizi saymazsak sağlıklı olmak büyük oranda kendi davranışlarımızla doğrudan ilgilidir.
  Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda uygulamamız gerekn küçük ve kolay çabalardan oluşur. Nerde olursak olalım günlük yaşamımızı düzenleyen bazı temel kuralları bilerek uygulamak, sağlığımızı korurken diğer bireylerle paylaştığımız yaşamı da kolaylaştırır.
  Sağlıklı yaşamın kuralları ve Bu kurallardan en ön önemlilerini sıralarsak:
  • Temizlik,
  • Dengeli ve düzenli (Sağlıklı) beslenme,
  • Bedensel ve zihinsel çalışma,
  • Düzenli yaşam,
  • Siğara,
  • Alkol,
  • Uyarıcı ve uyuşturucu,
  Bu maddelerden mümkün olduğu kadar uzak durmak.
  Kazalardan korunmak,
  Sorunlarla başa çıkmada doğru ve düzenli beslenme yöntemleri öne çıkar.
  "Sağlığımızla ilgili güvenilir olmayan önerileri dikkate almayın, doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayın"